Način pripreme
Ove godine sam odlučila da ne pravim samo tradicionalne uskršnje gurabije, nego da ih napravim zanimljivijim tako što sam podelila testo na tri dela i napravila sam tri različite vrste. Jedne sa limunom, druge sa bademovim brašnom, a treće sa cimetom. Nakon pečenja sam pomešala sve vrste........ sreća - koju uhvatiš, takvu i ćeš i jesti.
Mešajte jaja sa šećerom dok se ne istopi. Dodajte kiselo mleko, istopljenu mast, vanilu i prstohvat soli.
Prosejte belo brašno i podelite ga na tri dela (dva dela po otprilike 400 g i jedan otprilike 300 grama) tako što u svaki deo stavljate 1/3 praška za pecivo i 1/3 amonijačne sode. Nemojte prosejati brašno sa praškom za pecivo i sodom, nego ih stavite nakon toga da biste bili sigurni da u svakom delu ima njih. Tečne sastojke takođe podelite u tri posudice na tri jednaka dela.
U prvu posudu stavite izrendanu koru limuna i počnite da dodajete brašno (otprilike 400 grama), u drugu posudu sa tečnim sastojcima stavite otprilike 300 g belog brašna i 100 g bademovog brašna. U treću posudu stavite 1-2 kašičice cimeta i dodajte otprilike 400 g belog brašna.
Dodavanje brašna se odvija postepeno tako što mesite različite smese za gurabije. Samo testo treba da bude mekano i elastično kako bi moglo da se razvija.
Tri različita testa ostavite da se odmore na otprilike 15-20 minuta i počnite jedno po jedno da ih razvijate i oblikujete gurabije.
Dva ostala žumanca umutite, odozgo premažite gurabije i pospite šećerom. Pecite u umerenoj rerni dok se ne dobije zlatasta boja. Da vam se gurbije ne bi lepile stavite papir za pečenje u tepsije.
Ovo su moje netradicionalne gurabije, jedne sa mirisom badema, druge sa laganim mirisom cimeta, a treće sa prijatnim ukusom citrusa.
Nije obavezno da ove gurabije budu samo za Uskrs, ja ih pravim i tokom cele godine.