Bonapeti.rs»Recepti»Hleb i Testa»Živi kvas za hleb (Gajenje i održavanje)

Živi kvas za hleb (Gajenje i održavanje)

Angel NenovAngel Nenov
Početnik
81214
Živi kvas za hleb (Gajenje i održavanje)
Fotografije: Angel Nenov
1 / 2
08/06/2022
Omiljeno
Skuvaj
Dodaj
Prijavi
Priprema
30 min.
Ukupno
30 min.
"Živi kvas za hleb - definitivno treba da zapišete recept"

Potrebni sastojci

  • integralno brašno - 1 kg
  • ili
  • ražano brašno - 1 kg
  • belo brašno - 1 kg
  • voda - za piće
* merne jedinice

Način pripreme

Počinjem tako što u posudi sa poklopcem izmerim 25 g integralnog brašna .U njega dodajem 30 mililitara vode. Generalno, integralna brašna upijaju više vode, nego bela.

Kvas sa belim brašnom obično iziskuje 100% hidrataciju ili 1:1 brašno i voda.

Za integralno brašno hidratacija je između 110 i 120%. Ako pak koristite ražano brašno, odnos je 120%.

Dobro mešam dok se ne dobije gusta kaša i pokrivam poklopcem. Ostavljam ga na sobnoj temperaturi, daleko od sunčeve svetlosti.

Dan drugi: Smesa se opustila. U ovoj etapi ne očekujem da ima mnogo aktivnosti. Međutim, kao što se vidi kod mene, već imamo dva balončića, što je znak da ima života.

U celu smesu dodajem još 25 grama integralnog brašna i 30 mililitara vode. Počinjemo sa toliko malim količinama da ne bismo morali da bacamo proizvode.

Ponovo koristite kuhinjsku vagu kako biste održavali približnu tačnost u hidrataciji.

Mešam. Za ljude koji nemaju kuhinjsku vagu, prvo, uzmite je, to će Vam mnogo pomoći u kuvanju sa brašnom. Drugom, težite takvoj konzistenciji.

Ponovo pokrivam poklopcem i ostavljam na kuhinjskoj radnoj površini do sledećeg dana.

Dan broj tri: Primetite razliku u količini. IT’S ALIVE! ! ! Tako da imamo aktivnost.

Već se vidi mnoštvo malih balončića. Kada već vidimo aktivnost, počećemo da dodajemo i belo brašno.

S obzirom na to da je kvas aktivniji, koristiću veći kontejner kako bih mu dala mogućnost da mirno raste.

Odmerim 2 supene kašike smese. Treba nam veća količina, zato što je naša kolonija bakterija još uvek mala.

Merim 110 mililitara vode i dobro izmešam.

Tako će se mikoorganizmi mnogo bolje rasporediti.

Nahraniću sa 25 g belog i 75 g integralnog brašna. Dobro izmešamo.

U ovoj etapi ne očekujte posebne arome iz kvasac, ali on ni u kakvom slučaju ne sme da ima neprijatan miris trulog. Treba da osetite miris brašna i možda veoma blagu kiselost.

Zatvaramo poklopcem.

Dan četvrti: Sve dobro ide. Kvas je pokušao da mi pobegne.

Imamo aktivnost i obim. Imamo balončiće. Takođe, prijatno miriše.

Skidam skoro celu smesu, sa izuzetkom 1-2 supene kašike u koje ću dodati ponovo 105 mililitara vode i dobro ću izmešati pokušavajući da očistim i zidove kontejnera.

Pomešam 50 g belog brašna i 50 grama integralnog. Mešam i ostavljam na radnoj površini na zasluženi odmor do sledećeg dana.

Finalni peti dan: Smesa može da Vam izgleda tečnija, ali to je zato što je kvas prošao kroz svoju aktivnu fazu, pojeo je veći deo prostih šećera u brašnu i prešao je u svoje letargično stanje.

Za poslednju dohranu koristiću samo 1 supenu kašiku smese i izmešaću je dobro u 100 ml vode.

Sledi 25 g integralnog i 75 g običnog belog brašna. Mešam i gotova sam. Ovo je moj kvas.

Gumicom ću obeležiti grubo količinu smese, kako bih mogla da procenim njenu aktivnost. Ukoliko je na svom aktivnom nivou kvas skoro duple zapremine, znači da može da se koristi.

Evo i njega. Imamo stabilnu smesu sa mnogo balončića. Za dohranu kvasa koristite 1:1 vode i belog brašna. Ovde bi bilo dobro da istaknem da je dobro da hranite kvas brašnom ili mešavinom brašna koja ćete koristite za pečenje. Na ovaj način možete da računate na dobru reakciju od kvasac, zato što je on navikao na tačno ovo brašno.

U slučaju da želite da koristite drugu vrstu brašna kao što je integralno ili ražano u nekim receptima, odvojte kašiku i u nju za 3 dana dodajte novu vrstu brašna počinjući sa 1/3 cele količine, zatim 2/3 i trećeg dana možete da pređete na skroz novo brašno. Ovo se radi kako bismo dali dovoljno vremena kvasu da se adaptira na nove uslove.

Za čuvanje: Kvas za hleb može da se drži u frižideru, tako što se hrani jednom u desetak dana. Pre nego što ga ponovo upotrebite, nahranite ga i ostavite na sobnoj temepraturi dan ranije.

Može da se uzgaja i na sobnoj temperaturi tako što se hrani jednom u 2 dana i dva puta na dan, u zavisnosti od željenog rezultata. U ovom slučaju pazite na buđ po kontejneru.

Što ga ređe hranite, to će je jači kiseli ukus imati. Na primer, mladi kvas se hrani dva puta u roku od 12 sati tačno pre pečenja, kako bi imao kompleksan i balansiran kiseo ukus.

Na kraju sam želela da Vam pokažem i moj kvas kog držim u frižideru bez hrane otprilike 10 dana. Možete da primetite tečnost po površini. Ovo je zaštitna reakcija bakterija. Kada se njihova hrana potroši, oni odvaju blagu alkoholnu i kiselu tečnost koja štiti koloniju drugih bakterija.

Tečnost koja može da bude čak i crna, je bezbedna (osim ako ima buđi). Ona može da se baci ili da se ponovo ugradi u kvas pri sledećoj dohrani.

Toliko od mene. Srećno sa Vašim živim kvasom za hleb i neka Vam je ukusno!

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

4
50
41
30
20
10
Oceni: