Način pripreme
Ako koristite svežeg oktopoda treba da ga očistite i skuvate. Čistite tako što okrenete glavu/telo i izvadite sadržaj. Operete temeljno pod tekućom vodom. Zbog mnogo vlakana u mesu, ono je tvrdo i žilavo, a način da ga učinimo mekim i da se topi u ustima je sledeći:
Morski plod se zamrzne 24 sata, nakon čega se odmrzava i tek tad možemo da ga skuvamo. Udarajući oktopoda jako i više puta takođe dobijamo ovaj efekat, ali preporučujem prvu varijantu.
U veliku posudu stavljamo obilnu količinu vode na jaku vatru sa lovorovim listovima i zrnima bibera. Čim provri oktopod se ubacuje i vadi 3-4 puta iz vrele tečnosti. Poslednji put se ostavlja unutra i vatra se smanjuje na umerenu. Tako vri 40 minuta (za ovaj recept nam je potrebno da ostane veoma mekan, zato ga više kuvamo).
Sklanjamo sa vatre i ostavljamo da odstoji u vodi 15 minuta, nakon toga dobro ocedimo i sačekamo da se ohladi.
Sečemo pipke na debele krugove, telo na kocke.
Losos sečemo na parčiće ili trake, po želji.
Nižemo oktopoda na ražnjić, dok tu i tamo između parčića stavljamo i lososa. Ređamo u veliki tanjir za serviranje i posipamo sa malo maslinovog ulja i soli.
Odvojeno rendamo zelenu papriku i sir gran padano na krupno rende. Mešamo ih sa maslinovim uljem, sirćetom i solju i biberom po ukusu i ovom smesom posipamo ražnjić. Dodatno ukrašavamo balsamikom po krajevima tanjira.
Serviramo blago ohlađene sa belim vinom ili rozeom.
Prijatno!