Način pripreme
1. Operite dunje i lepo istrljajte mahovinu po kori. Prelijte ih vodom i stavite na jaku vatru. Čim provri smanjite vatru na umerenu i kuvajte 45 minuta - 1 sat - zavisi od veličine dunja. Kada ih ubodete čačkalicom i ona lako ulazi, to znači da su gotove. Izvadite ih iz vode i ostavite da se ohlade.
2. Oljuštite, izvadite unutrašnjost i isecite je na kockice. Iscedite sok od limuna preko njih. Sipajte šećer i čašu vode iz bujona u kome su se kuvale, u njemu ima vrednih sastojaka, koji se nalaze u kori, i koji će vam pomoći prilikom želiranja.
3. Stavite na tihu vatru, mešajte drvenom kašikom (obavezno), dok se šećer ne rastopi. Ostavite da vri, mešajte periodično, možete malo pojačati vatru. Nakon kuvanja od jednog sata, boja bi trebalo da bude crvena, bakarna. Smesa treba da bude gusta - da kada prođete kašikom, da se vidi dno šerpe, i da se slatko ne vraća, samo da ga pokrije.
4. Skinite sa vatre i pasirajte dobijenu smesu. Sipajte je u plastičnu ili silikonsku posudu - široku sa niskim ivicama, takva se preporučuje. Lepo je da malo namažete dno, da biste posle mogli lakše da izvadite. Lepo poravnajte i ostavite da se ohladi, nakon toga stavite u frižider na jendu noć.
5. Drugog dana možete izvaditi iz kalupa, prođite pokvašenim nožem po ivicama i okrenite na poslužavnik.
Ovo slatko treba da bude gusto, kompaktno i da se seče na kriške/komadiće. Dunje su idealne za pripremu ove vrste slatkog, zato što oslobađaju komponente koji želiraju prilikom dugog kuvanja, zajedno sa šećerom. Zbog duge termičke obrate se stvara supstanca koja stvara crvnu boju, ta ista supstanca se nalazi u crvenoj cvekli, na primer.
Ovo slatko je pravi delikates u društvu jakih, aromatičnih sireva. Razume se, ko bi odoleo i doručku sa prepečenim hlebom i maslacem?
Prijatno!