Način pripreme
1. Dobro operite dunje i isčetkajte tvrdom i hrapavom krpom spoljašnji deo kore. Prepolovite ih po dužini i nožem izvadite unutrašnjost tvrdog dela i semenke. Pospite sokom od limuna da biste sprečili da potamne.
2. Sipajte dva prsta (ne više! ) vode, u pleh prečnika 22 cm i u njemu rastvorite polovinu šećera. Stavite polovinu dunja sa isečenim delom na gode i pospite preostalim šećerom.
3. Pokrijte aluminijumskom folijom i pecite na 200 stepeni u prethodno ugrejanoj rerni 1 sat i 30 minuta, nakon toga izvadite i sipajte preko svake po jednu supenu kašiku ruma, i ako želite još malo šećera. Ponovo vratite u rernu na 40 minuta. Proveravajte ih za svaki slučaj. Kad dobiju lepu crvenkastu boju, i kad postanu mekane, znači da su gotove.
4. Skinite foliju i pecite dok ne dobiju boju po vašoj želji, a nakon što izvadite iz rerne, ostavite da se ohlade.
5. Primetićete da je voda u plehu, zajedno sa sokovima koje je dunja puštala, dobila raskožnu crvenu boju, i da se želirala.
6. Prilikom serviranja stavite dunje u tanjir i preko svake stavite po kašiku-dve kisele pavlake. Pored njih poređajte komadiće mančego sira, njegov ukus i ukus dunja su nerazdvoji prijatelji!
Ukrasite prirodnim želeom koji se stvorio - od njega možete ieći neke oblike ili prosto uzimati kašikom.
Savet mi je da ovaj desert konzumirate dok su dunje još tople, a sir mančego treba da odstoji bar 1 sat na sobnoj temperaturi - tako pušta svoj pravi miris.
Neka vam je slatko!