Način pripreme
Keksići od maslaca
Rerna - 180 stepeni;
Četvrtasti pleh pokriven papirom za pečenje;
Radi se mikserom
Maslac i šećer u prahu se mute dok se ne dobije krem. Dodaju se jaja, jedno po jedno, čim se jedno sjedini, sa smesom, dodaje se sledeće.
Brašno, so i prašak za pecivo se proseju direktno iznad posude, i sve se muti na slaboj brzini miksera, dok se brašno potpuno ne apsorbuje. Gotova smesa deli se na dva dela. U jedan se dodaju kakao i kafa, a u drugi bademovo brašno i esencija. Mikserom se muti najpre bela smesa, zatim braon. Radi se mikserom.
Dva testa se posebno uvijaju u foliju i ostavljaju se u frižider na 1-2 sata. Ohlađeno testo se razvija oklagijom između dva sloja papira za pečenje. Debljina je po izboru, ako je kora deblja, keksići će biti mekši i obrnuto.
Seku se željenom modlom. Ređaju se u pleh na rastojanju. Peku se na 180 stepeni, ne duže od 8-9 minuta. Izvade se i ostave u plehu 10 minuta, a nakon toga se hlade na rešetki.
Rojal ajsing
Šećer u prahu prosejati kroz sito nekoliko puta. Belanca i sok od limuna umutiti žicom, dok se ne dobije pena. Nakon toga se prebace u činiju za mućenje i mute se mikserom na slaboj brzini. Kada pena pobeli, dodaje se kašika po kašika šećera u prahu. Mućenje se nastavlja dok se ne potroši sav šećer i dok se ne dobije čvrsta teška masa. Kada se mutilica podigne, ona treba da pada sporo.
Tako se pravi glazura, pogodna za okvir kolača. Odgovara i za lepljenje različitih elemenata, finu dekoraciju. Za unutrašnji deo kolača priprema se ređa glazura, tako što se u bazu dodaje malo vode, kap po kap, do postizanja željene konzistencije. Ona treba da bude retka, ali i da se lako raspoređuje, i dovoljno gusta, da ne curi.
Kada se radi sa rojal ajsingom (šećerna glazura, glazura od belanaca), nakon što je špric napunjen, preostali deo u posudi treba odmah pokriti vlažnom krpom ili folijom, jer se veoma brzo suši na površini. Može da se podeli u nekoliko delova i da se u svaki doda jestiva boja po izboru.
Kada se radi sa ajsingom počinje se stalnim pritiskom na špric, tako što glazura treba da izlazi sporo, stalno i ravnomerno. Ne treba naglo pritiskati. Kada se bordura završi, stavlja se malo ređe glazure, i čačkalicom se pređe da se napravi mramorna glazura ili neki drugi oblik. Gušćom glazurom se pišu slova, crtaju se ornamenti.
Nakon što se kolači ukrase, ostavljaju se da se osuše, vreme zavisi od debljine glazure.
Ukrašavanje kolača nije lak proces. Neophodna je mirnoća, hladnokrvnost, dobra i sigurna ruka, strpljene zato što se sporo radi, koncentracija i pre svega ljubav onoga ko ih priprema