Narcis

Kristina ChernikovaKristina Chernikova
Glavni urednik
3198
Narcis

Narcis /Narcissus/ je rod iz porodice Amarilisa, sastavljenih od 60 vrsta koje potiču iz umerenih oblasti centralne i zapadne Evrope, zapadne Azije, severne Afrike. Mnoge vrste ovog roga se odavno cene i gaje kao dekorativne biljke.

Jedan od najpoznatijih prolećnih vrsta je žuti narcis /Narcisus pseudonarcisus/, koji predstavlja višegodišnju lukovicu. Lukovica je krupna, jajastog oblika, do 4 cm u prečniku, pokrivena tamnobraon žilicama, starim listovima. Stablo dostiže visinu do 40 cm i spljeskano je malo. Listova je 4-6, pri osnovi, skoro iste visine kao stablo, linearni, tupi, imaju malo brazdi, sa jasno izraženom srednjom žilom sa donje strane.

Gornji list sa žilicom je do 5 cm dug. Cvet je savijen, jedan. Listovi oko cveta su 2-4 cm dugi, široko-lacentni-duguljasti, oblika jajeta, svetložuti, rašireni. Kruna je žute boje kao jaje, dosta kurpna, duboko zvonastog oblika, skoro ravna na listićima oko cveta, po ivicama isečena talasasto. Stablo je 4-5 mm duže od listova. Plod je kutijica. Žuti narcis cveta od marta do maja. On je rasprostranjen u zapadnim delovima Mediterana, Engleskoj, Belgiji itd.

Kod nas se žuti narcis kultivisao široko u baštama u mnogo sorti, koji se razlikuju uglavnom po veličini cvetova, ukrasu, vremenu cvata itd. Gaji se u celoj državi kao rano ukrasno cveće, često u bujnom obliku, koji se sreće u podivljalom stanju.

Istorija narcisa

Prema jednoj starogrčkoj legenci, Narcis je bio mnogo lep momak, sin boga reke Kefisa i nimfe Liriopi. Slepi prorok Tiresija je prorekao njegovim roditeljima da će njihovo dete doživeti duboku starost, samo ako nikad ne vidi svoje lice. Mnogo žena je pokušalo da osvoji Narcisovo srce, ali on je bio ravnodušan prema svima. Kada se u njega zaljubila nimfa, on je i nju odbio.

Jedan od heruvima, koji je mnogo bio zaljubljen u nimfu koju je narcis odbio, odlučio je da kazni Narcisa da se zaljubi u sopstveni lik. I uspeo je, Narcis je umro od ljubavi prema svom liku, koje se pojavilo na površini reke. Na tom mestu su porasli lepi beli i žuti cvetovi, koje danas zovemo narcis.

Sastav narcisa

Cvetovi narcisa sadrže eterično ulje. Nadzemni deo sadrži fenanterenski alkaloid narcisin, inulin, tanine, gorke supstance itd. Listovi imaju u sastavu sciliin, fitosterin, vosak, masno ulje, kvercetin i karotinoide. Iz lukovica je izoliran narciklazin - antimitotična supstanca.

Gajenje narcisa

Narcis se dobro pseća na sunčanim ili mestima gde ima malo hlada. Ne voli zemljište koje je blatnjavo i u kojem ima krečnjaka, najuspešnije raste na rastresitom peskovito-glinovitom zemljištu, koje je nađubreno sagorelim stajskim đubrivom. Ovo lepo cveće iziskuje obilno zalivanje bez zadržavanja vode u zemljištu, posebno nakon cvetanja, zato što se onda u lukovici stvara novi cvet. Sđenje lukovica je u drugoj polovini septembra do početka oktobra, pošto tada počinje vegetacija, nakon letnjeg odmora i ispod površine počinje da raste novi bočni izdanak.

Sa padom temeprature, rast se zaustavlja i obnavlja se tokom prolećnih meseci. Nakon cvetanja u parilu-maju listovi se čuvaju još neko vreme, vrši se fotosinteza, gimilaju se rezerve hranljivih sastojaka u ljuspicama lukovica. U junu se listovi suše, koren takođe i biljka ulazi u period mirovanja. Prvo hranjenje mineralnim đubrivom se pravi kada počne vegetacija, drugo, kada se pojavi stablo i treće pred kraj cvetanja. U početku - pojačano azotno đurivo, a nakon toga kalijumovo i fosforno.

Zalivanje tokom vegetacije pomaže povećanju visine stabla, produžava period cvetanja i oblikovanja krupnijih lukovica. Biljka se razmnožava lako odvajanjem novih lukovica, koji cvetaju druge, treće godine. Lukovice ćerke se odvajaju od majke lukovice u drugoju polovini leta. Pred kraj leta - velike se sade dublje, a male pliće. Za razliku od lala i zumbula, narcis može da se zadrži do 5 godina na jednom te istom mestu, a da se to ne odrazi na cvat ii rast.

Narcisi

Sakupljanje i čuvanje narcisa

U lekovite svrhe se upotrebljava nadzemni deo koji cveta kod žutog narcisa. Sakuplja se tokom maja i aprila. Odseče se ceo nadzemni deo biljke za vreme cvetanja, pazi se da se ne pomeša sa različitim vrstama. Sakupljeni materijal se seče na delove, po 2-3 cm i suši se što je pre moguće. Rasporedi se u tankom sloju i suši u sušari na temperaturi do 50 stepeni. Od 4-5 kg sveže biljke se dobija 1 kg suve. Sušena biljka se pakuje u bale i čuva u provetrivim i suvim prostorijama bez direktne sunčeve svetlosti, daleko od neotrovnih biljaka.

Koristi od narcisa

Žuti narcis pomaže kod bronhitisa, bronhijalnog katra, astme, velikog kašlja, dijareje, povraćanja itd. Biljka ima delovanje da omekša gornje disajne puteve. Narcis ima protivupalni efekat i efekat protiv kašlja, takođe pomaže da se lakše izbaci gust šlajm. Biljka potiska ekscitatorne procese u centralnom nervnom sistemu. Lukovice narcisa se proučavaju kao antivirusno sredstvo i kao lek protiv leukemije. U narodnoj medicini se koriste kod radikulopatije, mastitisa, abscesa i konjuktivitisa u obliku napitaka sa vodom ili alkoholom. Eterično ulje od narcisa se koristi u parfemskoj industriji.

Narodna medicina sa narcisom

Narodna medicina preporučuje sledeći recept za odvarak sa narcisom:

1 kašičica suve biljke se pokriva sa 300 ml vrele vode. Smesu ostavljamo 15 minuta, nakon toga procedimo i pijemo po 1 supenu kašiku 3 puta dnevno.

Možete pripremiti i napitak sa alkoholom, isecite 100 g lukovica sitno i prelijte sa 0, 5 l alkohola ili votke. Smesu ostavite da stoji 10 dana na toplom i tamnom mestu, mućkajte, nakon toga uzimajte po 30 ml 3 puta dnevno.

Bugarska narodna medicina predlaže sledeći recept sa žutim narcisom kod mastitisa i čireva: jedna lukovica od narcisa se izrenda i pomeša sa kašom od pirinča u odnosu 1:1. Nakon toga se pravi obloga i stavlja na bolno mesto, menja se 2-3 puta.

Ako patite od hemoroida, možete staviti kašu od lukovice naricisa. Izrendajte 1 lukovicu i pomešajte sa maslinovim uljem u odnosu 1:5. Smesu ostavite da stoji oko 2 dana i nakon toga namažite problematične oblasti pre spavanja.

Štete od narcisa

U velikim količinama narcis je otrovan i izaziva povraćanje. Biljka se smatra otrovom za goveda, svinje i koze.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas

Preporučeno

Rejting

4.5
51
41
30
20
10
Oceni:

Komentari

Ovaj članak još uvek nije komentarisan. Budite prvi, koji će ostaviti svoj komentar:Anonimni