Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Celer - prirodni čistač organizma​

Celer - prirodni čistač organizma​

Celer

Celer je biljka koja je veoma slična peršunu samo što je viša biljka, listovi su mu krupniji i formira sferni koren. Poznato je nekoliko vrsta celera, ali najzastupljenija je ona lisnata i ona koja pravi loptasti koren.

Korisni sastojci se nalaze u svim delovima biljke, kako u osnovi, u stabljici i listovima, tako i u samom semenu. Ranije se celer gajio samo u jesen i rano proleće, a danas se (na pijacama i u marketima) može naći tokom cele godine.

Celer sadrži veliku količinu vitamina i minerala u svim svojim delovima - listovima, stabljikama i korenu. Listovi celera su bogati vitaminom C i karotenom, a koren sadrži kalijum, kalcijum, fosfor.

Celer je veoma koristan za ljudski organizam. Japanci pročišćavaju svoje telo jedući samo celer bilo koje vrste jedan dan u nedelji. Pa zašto ne bismo i mi to radili?

Celer ne samo da uklanja toksine iz organizma, već pomaže u regulisanju krvnog pritiska, blagotvorno deluje na bolesti jetre i žuči i pomaže u regulisanju šećera u krvi, zbog čega se preporučuje dijabetičarima.

Celer je izražen diuretik (kao i peršun), tako da izbacuje višak tečnosti iz tela, što pomaže u smanjenju otoka. Tako celer stimuliše rad bubrega i koristan je za osobe sa edemom izazvanim kardiovaskularnim oboljenjima.

Primena celera u kuvanju

Listovi celera

Celer se može konzumirati u bilo kom obliku. Može se jesti svež, u supama, varivima, može se dinstati, pržiti. Može se preliti kiselim mlekom, kajmakom i sirom. Naravno, svež je najkorisniji. Listovi i semenke se koriste kao začin.

Svaki deo celera je jestiv - listovi, stabljike, korenje. Koren se obično kuva ili peče, stabljike se obično koriste sirove. Listovi i semenke su odličan začin za bilo koje varivo. Celer se može dodati u salate i dobro se slaže sa bilo kojom vrstom mesa, ribe ili morskih plodova.

Znate li da?

1. Što se sitnije iseče koren celera, aroma će biti izraženija.

2. Iako možda nije potrebno, dobro je znati da se listovi mogu konzervirati za zimu – sitno iseckani, posoljeni, čuvani u staklenoj tegli. Na 100 g listova dodaje se 20 g soli.

Zapamtite: lekovitost celera najviše dolazi do izražaja samo ako se jede svež, bez termičke obrade! Celer nije panacea, služi samo za prevenciju i treba ga češće konzumirati.

Pogledajte i naše recepte sa celerom.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest