Prirodni diuretici pomažu u odvodnjavanju organizma bez korišćenja lekovitih sredstava za tu svrhu. Suvišna voda može da nanese ne manje štete čoveku od dehidratacije. Često se višak vode nalazi u organizmu onih koji imaju hipertenziju, kod ljudi sa bolestima srca ili jetre.
Pri različitim bolestima nagomilava se voda u različitim delovima tela, što vodi do pojave velikih otoka. Da bi se otklonili, potrebno je odvodnjavanje organizma, a to može da se desi i pomoću prirodnih sredstava. Lekovi često pomažu veoma brzo u takvim slučajevima, ali neki od njih imaju neželjene efekte.
Prirodni diuretici imaju slabije izraženo dejstvo nego lekovi, ali nemaju nikakve neželjene efekte na organizam. Voće, povrće i neke biljke se koriste za odvodnjavanje organizma. Voće i povrće treba da s konzumira sirovo, a biljke da se popare kao čaj.
Neko povrće ipak treba da se obradi termički - to su špargla i prokelj koji su veoma moćni prirodni diuretici. Špargla normalizuje rad bubrega, jer sadrži vrednu asparginsku kiselinu.
Prokelj takođe sadrži mnogo korisnih materija koje poboljšavaju rad bubrega. Prirodni diuretik je i jabukovo sirće, koje pomaže u regulisanju količine kalijuma u organizmu. Paradajz, koji se preporučuje kao veoma dobar diuretik, zasićuje oganizam sa mnogo vitamina, poboljšava razmenu materija i pomaže u izbacivanju suvišne tečnosti.
Sok od cvekle je veoma koristan, kad organizam ima potrebu za pražnjenjem. Sok od cvekle izbacuje iz tela suvišnu vodu i soli. Listovi maslačka su takođe prirodan diuretk, jer sadrže mnogo kalijuma i pomažu odvodnjavanje.
Prirodni dijuretici ne pomažu samo za izbacivanje suvišnih tečnosti, već i snabdevaju organizam korisnim mikroelementima i vitaminima. Čaj od šipka je veoma koristan za opšti tonus organizma, a osim toga pomaže za izbacivanje suvišnih tečnosti iz tela.
Komentari