Blanširanje je jedna od osnovnih tehnika kuvanja. To je proces u kome se blanširani proizvod - povrće ili meso - potapa u ključalu vodu na nekoliko minuta. Najčešće se blanšira povrće koje će biti duboko zamrznuto u zamrzivaču. Ova tehnika omogućava povrću da zadrži svoju aromu, nutritivni sastav i boju duže vremena.
Pirinač je jedan od osnovnih kultura za ljude. Zahvaljujući njemu živi oko 2/5 ljudi na svetu, većina njih u Aziji.
Vreme kuvanja pirinča se skraćuje industrijskim blanširanjem zrna u kipućoj vodi i sušenjem. Na taj način se čuvaju njegova originalna svojstva ukusa.
Obično se blanširanje vrši pre uklanjanja mekinja iz semena. Tako, tokom procesa prerade, vitamini iz spoljašnjeg sloja prelaze u zrna. Pirinač se zatim polira, tj. spoljni sloj se uklanja. Na ovaj način, blanširani beli pirinač u velikoj meri zadržava svoje kvalitete za zdravlje i približava se smeđem pirinču. Proces se takođe može obaviti kod kuće.
Blanširanje pirinča zahteva duboki lonac veće zapremine. Napuni se vodom i ostavi da provri. Kada voda najviše vri je najbolje vreme za blanširanje. Zrna pirinča se dobro operu i stavljaju u vodu ne više od 3-5 minuta.
Ako ostanu duže u ključaloj vodi, proces će se iz blanširanja pretvoriti u ključanje. Zbog toga se zrna pirinča vade najkasnije 5 minuta nakon stavljanja unutra. Zatim se prelivaju hladnom vodom. Ovo je obavezno, inače proces neće biti završen.
Blanširani pirinač se stavlja u kese koje se čuvaju u zamrzivaču. Kada se odmrznu, ne mogu se ponovo zamrznuti. Imajte na umu da blanširane proizvode nije potrebno odmrznuti na sobnoj temperaturi. Vade se iz zamrzivača i stavljaju direktno u ključalu vodu ili u tiganj sa mašću.
Od blanširanog pirinča možete napraviti ukusnu svinjetinu sa pirinčem, pirinač sa povrćem, tikvice sa pirinčem, pa čak i kuglice od pirinča.
Komentari