Origano i majčina dušica se beru kada su u cvetu – to je zato što se ne koriste samo listovi, već i cvetovi ovih biljaka.
Za duže čuvanje origano i majčina dušica treba da se osuše. Procesom isparavanja viška vlage iz biljaka, veliki deo biološki aktivnih materija u njima se sačuva.
Origano i majčina dušica treba da se suše u hladu na temperaturi koja ne prelazi 35-40 stepeni. Mora se obezbediti stalan dotok svežeg vazduha.
To se radi zbog eteričnih ulja koja se nalaze u ovim biljkama – ako se suše na višoj temperaturi i bez dovoda vazduha, eterična ulja, koja su veoma korisna, nestaće i tako će začini izgubiti mnogo korisnih svojstava.
Direktna sunčeva svetlost menja boju biljaka i uništava neke od supstanci koje se nalaze u njima. Zbog toga ih nikada ne treba sušiti na direktnoj sunčevoj svetlosti.
Najbolja tehnologija za sušenje majčine dušice i origana je na drvenoj rešetki na koju je razvučena tkanina ili gaza. Biljke se postavljaju jedna pored druge, ali bez dodirivanja. Moraju da se okreću svaki dan.
Možete sušiti origano i majčinu dušicu tako što ćete ih okačiti o zategnuti debeli konac sa korenjem nagore ili, ako niste povukli celu biljku sa zemlje, sa drškama prema gore, skupljene u bukete.
Smatra se da ste pravilno osušili origano ili majčinu dušicu, ako nisu izgubili boju ili ukus. Lako ćete saznati da li su biljke već osušene – čim ih dodirnete prstom, listovi i cvetovi počinju da opadaju.
Nakon sušenja origana i majčine dušice, možete da ih čuvate cele i potopite celu grančicu začina u supu, ili da ih smrvite i čuvate u teglama koje su dobro zatvorene poklopcima.
Ne preporučuje se upotreba plastičnih tegli za čuvanje sušenih začina, poželjno je koristiti staklene tegle. Osušena majčina dušica i origano mogu se čuvati u papirnim kesama koje su dobro zatvorene i zaštićene od vlage.
Osušena majčina dušica i origano mogu se čuvati do 2 godine. Zatim se mogu koristiti u periodu od oko 3 meseca kao dodatak kupki za kupanje.
Saznajte više o prednostima čaja od majčine dušice i čaja od origana.
Komentari