Tušt (Portulaca oleracea) predstavlja jednogodišnju travnatu biljku iz porodice Portulacaceae. Poznata je još i kao tušanj, tušnjak i portulak. Ima puzeće, sočno i razgranato stablo koje dostiže visinu do 50 cm. Donji listovi biljke idu jedan za drugima, a gronji jedan preko puta drugog. Svi su loptasti, mesnati i sjajni.
Cvetovi tušta su sitni, po jedan ili po 2-3, zakačeni za grane stabla. Plod biljke ima oblik obrnutog jajeta. Semenje je crno i u obliku pasulja.
Tušt se sreće u zapadnoj i istočnoj Evropi, srednjoj Aziji, Južnoj Americi, Iranu. Kod nas se može naći u celoj zemji do 1000 metara visine. Često raste kao korov, kraj puteva, ograda i vinograda.
Istorija tušta
Nije poznato kada se tušt prvi put upotrebio. Tokom osmog veka pre nove ere u jednom vavilonskom pismu biljka se spominje kao biljka iz bašte vavilonskog cara Marduk-apla-idina drugog. Tokom 16. veka spomenut je u knjizi biljaka, gde se preporučuje kod kiseline u stomaku. Autor knjige tvrdi da redovno ispijanje soka od tušta pomaže kod klaćenja zuba.
Sastav tušta
Listovi biljke su bogati vitaminom A, B6 kao i vitaminom C, u odnosu koji prevazilazi sitrusno voće 7-8 puta. Tušt sadrži gvožđe, kalcijum, natrijum, magnezijum, fosfor, mangan, omega-3 masne kiseline i druge korisne materije.
Sаkupljanje i čuvanje tušta
Tušt raste na ravnicama i poluplaninskim oblastima. Bere se u vreme cvetanja - od jula do oktobra. Seče se nadzemni deo biljke i čisti se od prljavštine. Dobro je da se suši na otvorenom, dok se meša s vremena na vreme.
Dosušuje se u provetrivim i svetlim prostorijama pri temperaturi do 50 stepeni. Od 7 kg svežeg tušta dobija se 1 kg suvog. Od značaja je da se biljka osuši brzo jer sporo sušnje umanjuje njene osobine. Isušeni strukovi treba da sačuvaju prirodan izgled. Dopušteno je da samo blago izbedi boja.
Koristi od tušta
U narodnoj medicini lek od tušta se koristi kao sredstvo za mršavljenje i kao dijuretik. Pomaže za vid, reguliše šećer u krvi. Skorašnja sitraživanja američkih naučnika navode da biljka pokazuje blagotvorno dejstvo kod dijabetesa, infarkta, blagih opekotina i kancerogenih oboljenja. Deluje dobro na kardiovaskularni i hormonalni sistem. Preporučuje se kod upale očiju, cisti, cistitisa, prostatisa, gljivičnih infekcija i gojaznosti.
Arapski lekari primenjuju biljku u lečenju glavobolje, stomačnih bolesti, enterokolitisa. Spoljašnja primena pomaže kod rana, psorijaze i mehura. U praksi, ovo čudotvprno povrće leči svakakve bolesti, i nije slučajno nazvano blagoslovljeno povrće.
Tušt u kulinarstvu
U bugarskoj se tušt smatra korovom, dok se u celom svetu upotrebljava kao lisnato povrće. Preporučuje se da se konzumira u svežem stanju. Njegovi mladi listovi imaju blago kiseo i slan ukus, a stariji listovi gorče. Od listova biljke priprema se mnogo ukusnih i korisnih salata, koji se dodatno začinjavaju sa maslinovim uljem, belim lukom, mirođijom, limunovim sokom i peršunom.
Salata s tuštom
Neophodni sastojci: tušt - 300 g, paradajz - 300 g, mladi beli luk - 2 struka, lanene klice - 1 šolja, mirođija - 1 struk, maslinovo ulje - 2 kašike, so - 1 prstohvat, sitan sir - 150 g
Način pripreme: Očistite tušt oddebelih drški, natopite ga u posoljenoj vodi i isecite ga zajedno s paradajzom i belim lukom. Dodajte klice, iseckanu mirođiju i sitan sir. Začinite začinima i promešajte.
Tušt je takođe odlična zamena za zelenu salatu, spanać, zelje i kiseljak. Osim u salatama on se upotrebljava u supama, špagetima, jelima sa pirinčem, pogačama i pitama, a čak i u taratoru s orasima umesto krastavca. Kombinuje se uspešno sa sitnim sirom, sirom i kačkavaljem. Sok od tušta je sjajna vitaminska bomba.
Tušt u narodnoj medicini
U prošlosti biljka se koristila za jačanje organizma nakon preležane bolesti. Smatralo se da čaj od tušta čisti krv.
Esencija od tušta se uzimala kod ginekoloških oboljenja, migrene, artritisa, kiseline u stomaku i gastritisa.
Čaj se priprema kad se 1 kašika biljke zalije sa 250 ml vrele vode. Ostavi se da se ohladi i procedi se. Pije se jednom dnevno.
Od korova može da se napravi domaći losion protiv peruti, tako što se 1 kašika suvog tušta prelije sa 1 šoljom vrele vode. Smesa se ohladi i njom se natrlja koža glave nakon kupanja.
Osim što je lekovita ona i čudesno podmlađuje. Maska sa 2 kašike kaše od sveže tušta i 1 kašičice ovsenog brašna čini bore manje primetnim, hrani i tornira kožu lica.
Komentari