Tušt je poznat i pod nazivom tušanj i potiče iz porodice Žednjaka i zapravo je samonikla biljka, ali se kultiviše u nekim zapadnoevropskim zemljama, zelene ili žućkaste boje.
U kulinarstvu se koriste mladi izdanci, mesastva stabla i listovi tušta. Donji deo drške se seče i povrće se temeljno pere vodom.
Tušt sazreva od početka leta do kasne jeseni. Tušt je kalorijski siromašan, ima blago gorak ukus, kada se otkine ne može dugo da se čuva. U kulinarske svrhe najbolje je da koristite u svežem stanju.
Drevni Egipćani, Grci i Rimljani su sa željom jeli tušt, vrednujući biljku kao lek. Hipokrat i Plinije pišu o njemu i koristili su ga, a tokom Srednjeg veka među Arapima se smatrao "blagoslovenim" darom.
Infuzi biljke tušta ima diuretsko i protivuplano dejstvo (prelijte supenu kašiku svežih lekovitih biljki šoljom ključale vode, ostavite na 2 sata, filtrirajte i pijte po 2 supene kašike 3-4 puta dnevno).
U Libanu tušt je do današnjih dana nezamenjivi deo tredicionalne salate Fatuš, Kinezi ga prže zajedno sa klicama pasulja, Francuzi rado jedu najčešće kremastu supu sa povrćem od tušta.
Tušt ima blago kiselkast ukus, oseća se blako peckanje i nešto kao biber u obliku povrća.
Danas se tušt smatra korovom, s kojim se baštovani i letnji stanovnici bore na razne načine.
Ali u međuvremenu ovu malu neprimetnu lekovitu bilju su koristili iscelitelji iz drevnosti. Drevni Grci i Egipćani bili su dobro upoznati sa korisnim svojstvima tušta.
Ova biljka u naše vreme uživa visoko poštovanje u zemljama Azije. Tamo se ova biljka uzgaja kao povrtna kultura i koristi se kako za ishranu, tako i u medicinske svrhe.
Marinirani tušt - odličan začin za jela od mesa, dobro se slaže sa supama i glavnim jelima od povrća. Kao pikantan garnirung servira se sa jelima od ribe i mesa, dodaje se u soseve i pikantne majoneze. U Francuskoj, Jermeniji, Uzbekistanu, vitaminske salate se spremaju od tušta pomešanog sa pikantnim lekovitim biljkama.
Garnirung od tušta
tušt - 300 g
slatka pavlaka - 2 supene kašike
beli luk - 2 čena
ulje - 2 supene kašike
biber
brašno - 1 supena kašika
Tušt se očisti, opere i stavi se da proključa kako bi se izvukle gorke materije, nakon čega se ostavlja da se iscedi.
Beli luk se sitno isecka, preprži se na ulju dok ne postane prozračan, pospe se brašnom i razredi se s malo vode.
Dodaje se tušt, kuva se ne veoma dugo i dodaju se začini i pavlaka.
Komentari