Način pripreme
1. Počinjemo sa bešamel sosom.
U dubljem tiganju ugrevamo maslinovo ulje i kockicu maslaca. Odjednom dodajemo brašno i promešamo. Dobijamo loptu. Lagano počinjemo da dodajemo sveže mleko i neprestano mešano dok se sos ne izjednači. U početku ima grudvica, ali uz neprestano mešanje postaje gladak. Dodajemo so i sveže mleko, mleveni beli biber/biber i prstohvat muskatnog oraščića. Ostavljamo sa strane.
2. Patlidžan oljuštimo i isečemo na kriške oko 1/2 cm debljine. Posolimo i ostavljamo da se ocedi crna voda oko 20-30 minuta. Osušimo ubrusom. Pržimo u maslinovom ulju i malo ulja dok ne omekša. To bude brzo, ne treba potpuno da ih ispržimo. Neka ostanu malo živi.
3. U duboku šerpu sipamo maslinovo ulje i malo ulja, oko 2 supene kašike i dinstamo iseckan luk i dodajemo mleveno meso. Promešamo drvenom spatulom/viljuškom dok se ne izmrvi, Dodajemo vino i ostavljamo nekoliko minuta da ispari i da ostane samo miris, dodajemo paradajz, cimet - štapić, karanfilić i so i sveže samleven biber. Kad provri smanjujemo vatru i ostavljamo da se krčka oko 40-45 minuta, treba da ostane samo na masti. Kad smesa bude gotova, izvadimo štapić cimeta i karanfilić. Dodajemo iseckani peršun.
4. Sir sameljemo u blenderu ili izrendamo.
5. U duboki pleh na dno stavimo nekoliko supenih kašika maslinovog ulja, posle ređamo prženi patlidžan, sipamo mlalo sira, oko 1/3 i prelivamo paradajz sosom sa mlevenim mesom. Ređamo musaku dok ne potrošimo patlidžan. Prelivamo obilno preostalim paradajz sosom sa mlevenim mesom, a odozgo prelivamo bešamel sosom i preostalim rendanim sirom.
Pečemo na 180 stepeni oko 30-40 minuta dok ne dobije lepu boju. Ostavljamo da se malo ohladi i nakon toga serviramo.
Sir grijer možete zameniti sa parmezanom ili drugom sličnim. Nisam imala grijer pa sam stavila jedan deo parmezana, malo čedar i dimljenu skamorcu. Dodala sam 1/2 kašičice grčkog začina za musaku.
Kad posolimo patlidžane, oni puste tamnu vodu, nakon toga ih dobro operemo i iscedimo. Tako izbegavamo so.
U svakoj grčkoj musaki se nalazi patlidžan, može i sa krompirom, u njoj se uvek nalazi cimet, muskatni oraščić i karanfilić. Ti začini ne treba da se propuste. Ko ima mogućnost kada ide u Grčku može kupiti gotov začin za musaku. Na grčkoj ne nešto kao Baharija ja musaka ili Bahariko ja musaka, ali će vas razumeti u prodavnici.
Ako nemate tu mogućnost, napravite sami od 1/4 kašičice cimeta, mlevenog pimeta, mlevnog karanfilića. Preporučujem i za pripremu musake sa krompirom.