Način pripreme
Korenje divlje lobode se iseče na sitno, preliva se sa dva i po litra vode i kuva se dok voda ne ostane na pola.
Preseče se 15 litara šire od grožđa sa belom zemljom ili pepoelom od drveta. Nakon što se stvori talog šira se sipa u veliku posudu za pečenje. Dodaje se kologram i po šećera i pola esencije od divlje lobode.
Smesa se kuva na jakoj vatri dok ne ostane na polovini. Nakon toga se smanjuje jačina vatre, a kuvanje smese se nastavlja uz neprestano mešanje drvenom lopatom (da ne pokipi smesa).
Čim kipuća masa počne da se zgušnjava, muti se u penu preostala polovina esencija divlje lonode i dodaje se šolju po šolju u alvu, pri čemu se neprekidno meša. Kada mešanje postane teško alva je gotova. Posuda se sklanja sa vatre, ali se mešanje nastavlja, dok se alva potpuno ne ohladi i ne dobije belu boju.
Alva se sipa u tegle koje se drže otkrivene jednu noć. Sledećeg dana preko alve se stavlja čvrsto pergamentni papir, a tegla se poklapa poklopcem ili se vezuje duplom krpom.
Ako alva nije dobro skuvana, nakon 2-3 meseca se odvaja deo smese. U tom slučaju da bi se popravilo ona se prekuva, pri čemu joj se dodaje malo esencije divlje lobode.
Alva je posebno ukusna kada se servira sa ispečenim oljuštenim kikirikijem ili sa orasima.