Način pripreme
Bljine sa mlevenim mesom prave se na mnogim mestima - u Gruziji, Jermeniji, Rusiji itd., ali se kod nas retko spremaju. Zbog toga sam odlučio da vam predstavim svoj recept za ove slane palačinke. Da bi znali koliko su ukusne, reći ću da za Novu godinu pripremim oko 100 komada i uprkos ogromnoj količini, prvo što se potroši sa novogodišnjeg stola su upravo ove jedinstvene palačinke sa mlevenim mesom.
Proporcije koje sam dao su za oko 20-21 komada palačinki. Ako se odlučite za veću količinu, samo udvostručite ili utrostručite dozu. Ne stavljam sveže mleko u smesu za palačinke, ali ako odlučite, možete zameniti vodu 50/50 ili ih u potpunosti pripremiti sa mlekom. Možete koristiti i druge recepte za same ruske palačinke, ali evo mog:
Za palačinke:
U odgovarajuću posudu umutite jaja, dodajte ulje, so i šećer. U drugu posudu sipajte brašno i uz neprestano mešanje ulijte malo vode, vodeći računa da je kaša glatka i bez grudvica. U već pomešana jaja dodam pripremljenu kašu od brašna i vode. Lično uvek koristim mikser ili sipam smešu u blender kako bih bio siguran da ne ostanu grudvice nerastvorenog brašna.
U zagrejan tiganj kutlačom sipajte smešu za palačinke i kada se krajevi palačinke odlepe od zida tiganja, okrenite na drugu stranu.
Za nadev:
Pržite mleveno meso na tiganju, dodajte nekoliko kapi vode i izgnječite meso viljuškom. Kad promeni boju, dodajte crni i beli luk. Posle nekoliko minuta dodajte suve začine. Kada je mleveno meso potpuno spremno, sklonite ga sa vatre i dodajte sitno seckani peršun.Promešajte i ostavite po strani.
U svaku palačinku stavite malo mlevenog mesa i uvaljajte je u rolat, prvo malo savijajući palačinku sa obe strane. Cilj je da palačinka bude zatvorena sa svih strana kako mleveno meso ne bi ispalo. Rolovane palačinke sa mlevenim mesom ređajte u pleh ili veliki tanjir i pokrijte ih da se ne osuše.
Poslednja faza u pripremi ovog ruskog recepta je prženje već pripremljenih palačinki, umotanih i punjenih mlevenim mesom.
U tiganj stavite malo maslaca, poređajte gotove palačinke i pržite na laganoj do umerenoj vatri sa svih strana. Tako dobijaju zlatnu, hrskavu koru i postaju vrlo, vrlo ukusne.
Uvek koristim mešavinu mlevenog mesa (svinjetina i govedina), ali palačinke možete praviti i od čiste mlevene govedine. Ako mleveno meso nije masno, samo ga popržite na malo ulja.
Palačinke treba ostaviti sirove, jer nakon što ispržite mleveno meso, dodate peršun i umotate palačinku, morate je sa svih strana pržiti na maslacu.
Pošto moraju da budu vruće pri serviranju, pržite po malo, pa kad se pojedu, dodajte još. Ako ćete praviti palačinke bez mleka poput mene, ne preporučujem upotrebu vode iz slavine. Ja lično koristim prokuvanu i ohlađenu vodu, filtriranu ili, u ekstremnim slučajevima, mineralnu.