Način pripreme
Za ovo raskošno meze nije nam potreban gotovo nikakav trud, a razultat je savršen.
Druga važna prednost da bismo odabrali da pripremimo pršutu od lososa u domaćim uslovima jeste da je daleko ekonomičnije, nego ako je kupimo gotovu.
Bazni način pripreme je da se pomešaju so i šećer.
Sa polovinom od smese se pravi podloga na koju se stavlja sveži file lososa. On treba da bude lepo očišćen od kostiju i poželjno je da bude sa kožom, da se ne bi propuštala preterana količina soli.
Takođe, treba da ste ga unapred zamrzli na 24 sata i da ste odmzli - ovo je potrebno zbog činjenice da losos prolazi kroz termičku obradu, a u sirovoj ribi ponekad ima parazita koju uzrokuju gastrointestinalne poremećaje. Zamrzavajući ga, oni bivaju uništeni.
Riba se stavlja se kožom nadole i gusto se prekriva ostalom smesom od soli i šećera.
Sud se uvija prozračnom kuhinjskom folijom i stavlja se u frižder na 24 sata. Može da se stavi teret odozgo, kako bi se ubrzao proces odvajanja tečnosti.
Nakon što istekne to vreme, primećuje se kako se file lososa savio, kako je u velikoj meri dehidriran i njegova boja je postala intenzivnija.
U praksi pršuta je već spremna za konzumaciju nakon što se opere hladnom vodom i osuši. Premazuje se maslinovim uljem i utrljaju se začini kao što su mirođija, malo svežeg korijandera, biber, ali mogu i drugi po izboru koji idu uz ribu.
Čak i bez začina, iskreno govoreći pršuti od lososa ništa ne nedostaje, ali je lepo eksperimentisati različitim kombinacijama ukusa.
Ukoliko se preferira sušenija i tvrđa pršuta, ostavlja se na suvom, hladnom i provetrenom mestu na još vremena ili u frižideru.
Ukoliko se prekrije maslinovim uljem, izdržava duže vreme - otprilike mesec dana, ali suši se veoma sporo i ostaje blago sočna.