Način pripreme
Količina proizvoda je za jednu teglu od 500 ml.
Za više tegli konzervirane marinirane artičoke pomnožite sa 2, 3 ili više, u zavisnosti od broja tegli koje želite da napravite.
Marinirane artičoke postaju slične onima koje možemo kupiti iz konzervi, ali su mnogo ukusnije, prirodnije i sigurni ste da u njima nema veštačkih konzervanasa.
Očistite artičoke od nekoliko slojeva tvrdog spoljnog lišća dok ne dobijete vrlo krhko jezgro nežne zelene boje. Isecite 2 cm od vrha.
Stavite ih u hladnu vodu u kojoj je isceđen sok od limuna da ne potamne.
Zagrejte sirće i vino do ključanja. U ovoj tečnosti prokuvajte artičoke, prerezane na pola po dužini oko 5 minuta.
Uklonite ih rešetkom i rasporedite na čistu i suvu kuhinjsku krpu da upije tečnost iz njih.
U posudi pomešajte maslinovo ulje (80 ml) sa peršunom, ruzmarinom, 4 zrna crnog bibera, sitno iseckanim čenovima belog luka i lovorovim listom. Dobro promešajte marinadu.
Presecite još jednom svaku polovinu jezgra artičoke uzdužno da biste dobili četvrtine.
U sterilisanoj tegli od 500 ml, na dno sipajte tanak sloj maslinovog ulja. Komade artičoke dobro rasporedite, ali i dalje nemojte snažno pritiskati. Na to sipajte drugo maslinovo ulje, prethodno pomešano sa začinima, i dodajte još maslinovog ulja do vrha.
Može se koristiti i ulje, ali to utiče na ukus konzervi.
Uverite se da između artičoka nema praznih mesta u koje masnoća nije prodrla, a ako postoji, lagano protresite teglu da popunite svaku šupljinu.
Staklenu teglu (ili tegle) umotajte finom krpom ili gazom i poređajte u ekspres lonac. Pokrijte vodom i kuvajte 25 minuta od trenutka kada se postigne pritisak.
Ostavite tegle da se potpuno ohlade u loncu.
Mariniranu artičoku iz konzerve koristite za omiljene salate, sendviče, priloge za ribu i meso, za testenine ili kao raskošno meze.