Način pripreme
Očistitie i operite dobro sve jagnjeće iznutrice. Kuvajte ih dok ne budu gotove tako što periodično skidate penu koja se stvorila. Ohladite i sitno naseckajte.
Naseckajte luk i pečurke.
U zagrejanom ulju i malo maslaca propržite prvo luk dok ne omekša. Nakon toga dodajte pečurke i iznutrice. Kuvajte nekoliko minuta.
Dodajte pirinač opran pod tekućom vodom i mešajte dok ne postane providan. Sipajte 1 litar tople vode i začine, kao i so po ukusu. Kuvajte na slaboj ringli dok pirinač ne upije tečnost.
Posolite jagnje. Namažite ga spolja i iznutra mekim maslacem. Napunite pirinčem i zašijte otvor debelim pamučnim koncem. Pokrijte celo punjeno jagnje velom.
Stavite ga u duboku tepsiju i sipajte otprilike 2 litre vode. Tepsiju pokrijte aluminijumskom folijom.
Pecite u prathodno dobro zagrejanoj peći otprilike 3-3.5 sati. Na ovaj način spremamo Đurđevdansko jagnje već mnogo godina - kao što ga je pravila moja baka.
Aroma pečenog u peći Đurđevdanskog jagnejta je neponovljiva i ne može ni sa čim da se poredi.
Za moju porodicu, Đurđevdan je praznik koji naas je uvek okupljao više od 50 godina. U prošlosti, zato što je moja baka imala svoj lični praznik, a sada kada nje više nema, kako bismo nastavili tradiciju. Na trpezi obavezno prisustvuje Đurđevdansko jagnje pečeno u peći.
Za paljenje peći zaduženi su muškarci koji je održavaju celu noć. Ujutru, na dugačak prut se stavlja staklena flaša koja se ubacuje u peć. Ako se staklo istopi, znači da je temperatura dovoljna.
Skida se žar i unutra se ređaju tepsije. Peć se zapečati na četiri sata.
Pre nego što sednemo za trpezu, deo hrane se deli komšijama za zdravlje.