Način pripreme
Recept je iz Plovdivskog sela Trud.
Patlidžani se ogule, naseckaju na kockice i prže u otprilike 100 ml masnoće. Nakon toga se vadi i cede. Masnoća u kojoj su bili isprženi NE koristite se nakon toga u ljutenici.
Paradajz-paprike se očiste od semenki i seku se krupno.
Paradajz se seče krupno.
Jabuke se gule i seckaju na kockice.
Šargarepe se ljušte i krupno se naseckaju,
Paradajz paprike, paradajte, šargarepe i jabuke se stavljaju u posudu i bez dodavanja dodatne količine vode kuvaju se dok povrće ne omekša.
Skuvano povrće se ostavlja da se ohladi, ali ipak dok je još toplo, provuče se kroz mrežasti đevđir ili mašinicom za uklanjanje ljuski i semenki.
Dobijeni pire se vraća na vatru i u njega se dodaju mleveni ili istucani u čuturi (velikom avanu) patlidžani. U njih se sipaju ulje, sirće, začini i uz neprestano mešanje se kuva dok se ne dobije željena gustina (da ostaje trag za žicom).
Dest minuta pre nego što se skine sa vatre, u ljutenicu se dodaje i istucani beli luk i kuva se još malo.
Tek na kraju procesa, kada skinemo ljutenicu sa vatre, balansiramo ukuse i dodajemo so i šećer.
Gotova ljutenica se raspoređuje u teglice koje se zatvaraju i kuvaju sa poklopcem 20-30 minuta.
Tako se odvijaju stvari na selu. U uslovina sofijskog stana, prilagodila sam recept kako bi bio lenji.
Ispržila sam patlidžane.
U duboku tepsiju sam naseckala paradajz paprike, paradajz, jabuke i šargarepe.
Dodala sam u povrće polovinu ulja, zajedno sa sirćetom (u mom slućaju balzamiko, zato što mi je tako došlo), crni biber i kumin. Sve sam veoma dobro izmešla.
Tepsiju sam gusto pokrila aluminijumskom folijom tako što sam bocnula nožem tu i tamo, kako bi izašla para. Tepsiju sam ostavila u rerni na 200 stepeni na sat vremena da se sve izdinsta.
Nakon toga sam skinula foliju i pečenje je trajalo još sat vremena.
Izvadila sam tepsiju iz rerne, dodala sam ispržene patldižane, istucani beli luk i ostatak ulja i pasirala sam sve, ali nisam preterala da bude sasvim glatko. Za više seoski ukus ovde dodala sam 2 supene kašike dimljene aleve paprike.
Ponovo sam tepsiju pokrila aluminijumskom folijom (zato što je već ispasirana ljutenica živa magma i užasno će se odraziti na rernu) tako što sam napravila još rupa kako bi mogla da izlazi para i da se ljutenica zgusti. U tom trenutku sam vratila tepsiju u rernu i pečenje je trajalo još 30-40 minuta.
Izvadila sma ljutenicu iz rerne, probala sam je i dodala soli i šećera pop ukusus. Dobro sam izmešala i brzo napunila suve teglice, zatvorila sam ih i kuvala sa poklopcima 30 minuta nakon što je voda uzavrela.
DODATNE NAPOMENE:
Sirće može biti zamenjeno crvenim vinom.
Jabuke, osim prijatne slatkoće, zbog pektina u njima, imaju blago želirajuće svojstvo (narafvno ljutenica se ne pretvara u žele) što daje veoma prijatnu konzistenciju.
U moj recept juče sam dodala i 3 glavice luka, ali moja baba nije stavljala luk u ljutenicu, nego samo beli luk.
Od date količine dobili smo 14 teglica od 400 g.
Trakijska ljutenica sa paradajz-paprikama i jabukama je gotova.