Način pripreme
Ovaj recept je stavno veličanstven za dočekivanje gostiju, kojima ćemo na fin način servirati najomraženiji deo pileta - žilavo belo meso, a oni će polizati prste.
Pileći file se iseče na kockice sa strane 2 cm.
Belance se pomeša sa skrobom ili kukuruznim brašnom. U njega se dodaje iseckano meso, malo soli, promeša se i ostavlja da odstoji oko 1/2 sata, a za to vreme se radi nešto drugo.
U dubokom tiganju sa malo ulja i malo maslaca se dinsta sitno iseckan luk, šargarepa i beli luk. Vadi se rešetkastom kašikom i dodaje se još malo ulja.
Kad se masnoća ugreje u njoj se isprže zalogaji mesa, pazi se da se ne zalepe jedan za drugi. Čim dobiju zlatnu boju, vade se rešetkastom kašikom i stavljaju u isprženo povrće.
Kad završimo sa njihovim prženjem, odlivamo mast u porecelansku čašu i čuvamo je za pripremu pirinča. Vraćamo meso i povrće u duboki tiganj, sipamo 1/2 litre vode (još bolje pileći bujon, kad smo kuvali pile za supu, soja sos, konjak, sipamo šećer, so, biber i đumbir. Jelo se kuva pola sata na tihoj vatri.
U čaši pomešamo 2 ravne kašičice brašna sa malo vode, dok se ne dobije retka kaša. Mešamo i dodajemo u vrelo jelo da se zgusne i nakon nekoliko sekundi skidamo sa vatre.
U drugu posudi (plitku šerpu) sipamo mast. Operemo pirinač i ocedimo u velikoj cediljki. Dodjemo u vrelu mast i mešamo, dok ne postane prozračan.
Sipamo 3 šolje hladne vode, so i ostavljamo da provri. Nakon toga dolaze kineki uslovi. Ako se ringla vašeg šporeta hladi veoma sporo, isključite ga. Ako se hladi brzo, ostavite pirinač da se kuva na mnogo tihoj vatri (80-90 stepeni) i isključite nakon 20 minuta.
Ostavite pirinač poklopljen na vatri i probajte da zaboravite za njega na bar još pola sata.
Jelo servriajte sa pirinčem. Najinteresantnije je da se od dve šake sastojaka dobija jelo kao za 6 osoba.
Kineska posla!