Način pripreme
Rerna 160 stepeni, Kalupi za krem karamel oko 8 komada.
Od ukupne količine šećera odvojite 200 g za karamel. U šerpu sa debljim dnom stavite šećer sa malo vode, koliko da se namokri i stavite na umerenu vatru da se karamelizuje. Za to će trebati vremena, dok voda u potpunosti ne ispari i šećer dobije svetlozlatnu boju. Odmah sklonite sa vatre i rasporedite u čaše. Ostavite na stranu.
U činiji umutite sva jaja uz pomoć žice i dodajte preostali šećer i semenke od vanile. Umutite dok se dobro ne sjedine. Mleko zagrejte zajedno sa semenkama vanile i iseckajte mahunu vanile na komadiće i dodajte u nekoliko navrata jajima dok neprestano mešate, kako bi se sve lepo pomešalo. Procedite kroz cediljku i isipajte u kalupe. Poređajte u tepsiju i pecite na pari, tako da sipate kipuću vodu 1 prst ispod nivoa kalupa.
Pecite na 160 stepeni tačno 40 minuta. Izvadite iz rerne i izvadite kalupe. Nakon toga ohladite kalupe u frižideru najmanje 2 dana.
Kod serviranja se blago prstima pritiskaju ivice kalupa, kako bi se krem odlepio i stavite ga u odgovarajući tanjir.
Izvor: MasterChief J. Mielle
Prilažem sliku ispečenog francuskog klasičnog krem karamela tačno na 160 stepeni za tačno 40 minuta i tako poslužen u tanjiru. On je zaista kao staklen, nije tako gust, vide se semenke vanile i nema nijednu šupljinu.
Ovaj recept vam pokazujem zbog interesovanja kako se pravi klasični francuski krem karamel. Naravno, što se tiče sastojaka je identičan kao i ovaj što ja spremam, ali zanimljivo je da nikada nisam odvajala žumanca, već sam koristila cela jaja i uvek sam mutila dok ne pobele, da se smesa sa lakoćom sipa i nakon toga bih dodala mlako sveže mleko.
Pravim krem na pari, tako što dodajem ledene komade u vodu i oni ne provre, a u ovom francuskom receptu je upravo suprotno. Još mi je ostavilo utisak, da MasterChef J. Mielle tvrdi da je najvažnije pečenje krema, on treba da se peče tačno na 160 stepeni, 40 minuta, ni manje ni više od toga. Treba da bude staklast, ne sme nikada da se pojave mehurići, jer se to smatra greškom i takav krem karamel se nikada ne služi u restoranu, pa se i baca, dok meni to nije smetalo, već suprotno.
Uvek se služi tek nakon što je stojao dan - dva u frižideru. Peče se u dubokim metalnim čašama za krem karamel.
Crne semenke vanile treba da budu uočljive, što je potvrda da je vanila prirodna, a francuskim kuvarima je to veoma važno, kako kaže J. Mielle.