Način pripreme
Sva deca prohodaju u različito vreme, neka ranije, a neka kanije. Moja unukica je tu da prohoda, skoro sam naučila za ritual „Zdrava leđa”, koji se pravi deci, pre nego što prohodaju da im se ojačaju leđa.
Zamesite meko testo od navedenih sastojaka, obavezno prosejte brašno tri puta (tako se pravi za za zdravlje), svaka baka zna kako se mesi testo.
Ostavite da se udvostruči 1 sat i ponovo ga premeseite.
Da bise napravili ovaj veliki kravaj, izaberite najveći okrugao pleh, koji može da uđe u rernu. Razvucite što je moguće veči pravougaonik i isecite na 5 dugih trakica. Stavite trake jednu preko druge, namažite rastopljenim maslacem između.
Počnite da uvijate trakice u krug u plehu, namazanom maslacem i posutim brašnom. U sredinu pleha stavite obruč da biste dobili veliki kravaj sa otvorom. Namažite ga umućenim žumancem, vodom i uljem. Od malog dela napravite dva mala fitilja i utapkajte ih u mak.
Takm gde se nalazi kraj i početak kravaja uvijte u uže kao krst. Kravaj obilno pospite susamom i nakon 30 minuta stavite u prethodno ugrrejanu rernu na 200 stepeni i pecite dok ne bude gotov.
Za to vreme skuvajte šećernu sirup tako što pomešajte sve sastojke, kad provri skinite sa vatre.
Gotov i još topao kravaj prelijte hladnim sirupom.
A ritual je sledeći: pozovite nekoliko dece u kuću, majka drži dete za leđa, a ono lepo stoji na zemlji. Kravaj se savlja iznad detetove glave, pozvana deca uzimaju komade kravaja, jedu i trče po sobi.