Način pripreme
Ovaj sirup je najviše namenjen za mališane, zato što je veoma ukusan i aromatičan. Deca mu se ne mršte i uzimaju ga sa zadovoljstvom.
Njegovi sastojci su prirodni, a deluje smirijuće i usporava refleks kašlja. Uzimanje sirupa opušteno može da se kombinuje sa alternativnim lečenjem. Poželjno je da se svi čajevi, sokovi i sirupi pripremaju u staklenoj ili emajliranoj posudi.
Isečemo ratluk na kockice. Stavljamo ga u vrelu vodu, zajedno sa bombonama i isečcima dunje sa semenkama. Orahe izlupamo, ali ih ne mrvimo. Dodajemo ih u ostale sastojke.
Tečnost vri 15 minuta, nakon toga smanjujemo vatru i ostavljamo da se krčka, dok tečnost ne ispari na pola.
Ratluk i bombone su se rastolili, a sirup je upio miris dunje i rozetle.
Procedimo ga i ostavljamo da se ohladi.
Uzima se 4 puta po 120 ml, nije važno da li je pre ili posle obroka.
Uzimanje sirupa može trajati do dve nedelje.
Neželjene reakcije se javljaju samo kod dece sa dijabetesom.
Savet: Dobro se sećam da je osim lečenja siupima, napicima i obloga, baka stavljala ugalj iz šporeta na metalnu lopatu. Pripremila bi razvučen snop vune ili parče vune 30/30. Stavljala je na njih beli timijan. Parče se pušilo sa obe strane, i dok je još toplo je stavljala bi na grudi deteta. A čim bismo otvorili oči, stavljala bi nam po parče mlevenih oraha sa domaćim medom.
Bili smo zdravi zato što je domaća kuninja bila sa čistim, prirodnim sastojcima. Prehlaka.de su brzo prolazile, nismo znali za ukus antibiotika.