Da biste osušili jabuke za zimu potrebno vam je zdravo voće. Opere se pod mlazom tekuće vode i suši se na debeloj krpi. Na tepsiju se postavlja papir ili novine.
Jabuke se seku na kolutove sa debljinom od pola centimetra. Ne gule se, zato što će se pretvoriti u kašu tokom sušenja. Trula mesta se iseku. Rezančići od jabuke se raspoređuju na papir u ravnom sloju. Rerna se zagreje do dvesta stepeni.
Tepsija sa jabukama se stavlja u rernu, koja je topla, ali vratašca rerne se ne zatvaraju u potpunosti, već se ostavljaju napola otvorena. Nakon petnaest minuta, rerna se smanjuje na sto sedamdeset stepeni.
S vremena na vreme jabuke se promešaju da ne izgore. Kada se sasvim lagano osuše, rerna se smanjuje do sto trideset stepeni i tako se ostavlja do kraja sušenja voća.
Nakon što se dovoljno osuše, izvade se iz rerne i ostavljaju se da se ohlade. Ohlađeno suvo voće se stavlja u čistu platnenu torbicu. U platnenoj torbici suvo voće se duže čuva, nego u teglici, s obzirom da postoji dostup vazduha.
Jabuke se suše i na suncu. Na listove papira ili na novine se raspoređuje isečeno voće i stavlja se na dobro provetreno mesto - obično na balkon.
Jabuke se prekriju gazom, kako ih insekti ne bi grickali, i čeka se da se osuše. U sušenom voću se čuvaju svi vitaminima i ono je veoma zdravo i uksno.
Ukoliko jabuke koje ćete sušiti nisu dovoljno slatke, pravi se sirup od vode i šećera tako da bude dovoljno slatko po vašem ukusu. U tu vodu se stavljaju isečene jabuke i tako prestoje deset minuta. U vodu može da se doda vanila za veću aromu.
Ako ćete koristiti jabuke za kompot ili za pripremu kolača, dodajte malo cimeta u njih, pre nego što ih budete sušili u rerni.
Komentari