Jujuba ili još kineska urma je jedna od najkorisnijih voćki, ali malo nas zna o njenom korisnom daru prirodi. Jujuba se može sušiti tako da se njeni korisna svojstva povećaju.
Jujuba može dugo da ostane u svežem stanju. Voće treba dobro da se osuši da bi mogao da se čuva i da se konzumira duže vremena.
Sušenje jujube dosta liči na sušenje urmi i nije slučajno nazvana kineska urma.
Kada se jujuba osuši, vizuelno dosta liči na urme i može i da se jede, ali i da se kuva.
Nabrana jujuba treba da se opere pre sušenja. Oštećene plodove ne treba sušiti, kao ni one sa granjem i lišćem.
Prvi korak je da se jujuba skuva na pari. Sipajte vodu u veliku duboku šerpu i preko nje stavite manju sa jujubom.
Nakon što odaberete dobro voće za sušenje, treba da ih stavite u manju šerpu i pokrijete vodom - potrebno je samo da pokrijete voće vodom, a ne da punite šerpu tečnošću.
Poklopite manju šerpu voćem i stavite na paru. Ostavite vodu iz duboke šerpe da provri. Za to je potrebno oko 20 minuta.
Nakon što voda provri, pregledajte voće da li je dovoljno mekano i ako jeste, skinite poklopac i pospite sa pola šolje šećera. Nežno promešajte voće i šećer dok se šećer potpuno ne rastvori.
Sklonite jujubu sa tople ringle i ostavite da se ohladi.
Nakon što se voće ohladi, najbolje da ga sušite u dehidratoru na temepraturi od 60 stepeni Celzijusa. Cene uređaja na našem tržištu su različite. A najbolje je da sušite u njemu.
Ako nemate ovaj uređaj, možete da nastavite sa procesom sušenja u rerni, poređajte voće u pleh u obliku rešetke, pazite da ne dodiruju jedna drugu.
Podesite rernu na 60 stepeni i ostavite jujubu da se suši.
U dehidratoru voću treba 24 sata da se potpuno osuši.
Čuvajte suvo voće u kesama na sobnoj temperaturi. Rok trajanja im je jedna godina.
Komentari