Slinavke su jedne od najpoznatijih pečuraka koje su jestive, zbog činjenice da matene nemaju otrovne dvojnike.
Meso im je veoma nežno i meko, a boje je bledo žute. Aroma je voćna i veoma je ukusna pečurka. Ove pečurke su deo porodice vrganja, ali nemaju izraženiju aromu od njih.
Međutim, ako vidite slinavke (prstenjak ili borovnjaču) u šetnji šumom, nemojte mnogo razmišljati o tome i berite ih – neka ih bude što više. Rekli smo mnogo, jer kada se očiste, ostaje samo 1/3 od njih.
Moraju se očistiti čim se sakupe. Odstranjuje se žilava i sluzava kožica na vrhu, a na zrelijim pečurkama uklanja se i sunđerasti deo na dnu.
Ako ne želite da ih kuvate odmah, možete ih osušiti.
Nakon čišćenja pečurke isecite na kriške, stavite u pleh u koji ste stavili papir za pečenje. Sušite ih 3 do 4 sata u zagrejanoj rerni na 40-80 stepeni. Vrata rerne treba da budu malo odškrinuta.
Kada želite da kuvate jela sa suvim pečurkama, prvo ih potopite u toplu vodu koju ste malo posolili. Na ovaj način, čak i kada je napolju zima i hladno, imaćete priliku da za sebe i svoju porodicu pripremite razna ukusna jela sa pečurkama.
Takođe možete sušiti pečurke iznad vruće peći. Kada se iseku, samo ih nanižite na konac i stavite iznad rerne, a biće još bolje ako imate šporet na drva.
Takođe možete da koristite sušaru za sušenje povrća da sušite slinavke. Treba ih staviti u posebne mreže, koje se stavljaju u sušaru sa komorom i rotiraju na vrtešci. Prvo pečurke treba da uvenu, temperatura treba da bude od 37 do 50 stepeni, zatim se poveća na 60-80 stepeni i na kraju se osuše. Vreme sušenja u takvim sušarama je između 4 i 6 sati.
Već znate kako možete da imate sušene pečurke dugo vremena, a čak i zimi ćete moći da uživate u ukusu ovih neverovatno ukusnih pečuraka. Nadamo se da vam je naš članak bio koristan i da ćete moći da osušite slinavke kod kuće.
Komentari