Jela od ptica ne samo što su ukusna, nego su i dosta korisna, zato što sadrže velike količine hranljivih materija, minerala i mikroelemenata. Lako se vare i pogodna su i u dijetalnoj i u ishrani kod dece. Pored toga, pripremaju se sa lakoćom i imaju sjajan ukus i aromu. Odgovarajuća su i za najpretenciozniji ukus, tako što naravno treba da budu pavilno začinjena i skuvana.
Sve vrste ptica mogu da se pripreme u rernu sa dobrim uspehom. Njihovo pečenje je pogodnije zbog manjeg i nežnijeg vezivnog tkiva koje postoji u mesu. Preferiraju se mlađe i masne ptice, a ukoliko su stare, prethodno se kuvaju ili dinstaju. Ukoliko su divlje, prethodno se mariniraju u kiselom mleku.
Pre pečenja ptice se očiste, operu i oblikuju. Peku se cele ili u komadićima, porcijama, sa ili bez nadeva. Za nadev možemo da izaberemo u zavisnosti od ptice da li će biti sa pirinčem, sa pečurkama, sa jabukama ili sa kestenjem.
Nakon što je oblikovama, ptica se posoli, stavlja se u tepsiju i poliva se masnoćom. Peče se na temperaturi od 250 °С dok ne porumeni. Pre pečenja koža na prsima može da se otpusti i da se ispod nje namaže biljno ulje, pomešano za začinima i belim lukom za dodatnu aromu.
Ukoliko je ptica sa više masnoće, ona treba da se ukloni u procesu kuvanja. Po mogućnosti se odstranjuju veća nagomilavanja masnoće u šupljinama tela i vrata. Izbockajte kožu i tako prilikom kuvanja ostala masnoća će se istopiti i isteći će. Krhke, manje i divlje ptice se obilno premazuju maslacem spolja, kako se njihovo meso ne bi isušilo. Takođe, možete da ih pokrijete slaninom.
Kada ptica porumeni, doliva se bujon ili voda i temperatura se smanjuje do 200°С. Poliva se prirodnim sosevima iz tepsije na svkih 10 minuta. Ako se preterano brzo dobija smeđa korica, pticu pokrijte folijom.
Dobro ispečena ptica ima rumenu koricu i meku i sočnu unutrašnjost. Ispečeno meso od ptice nakon njegovog oblikovanja u porcije se poliva sosom od pečenja i poslužuje se sa garnirungom od prženog krompira, dinstanog pirinča ili kiselog kupusa. A punjene ptice se poslužuju sa delom nadeva.
Osim putem pečenja, ptice mogu da budu sočne i ukusne putem sotiranja. Ovo je kombinacija prženja i začinjavanja i pogodna je za komade ptičijeg mesa, kao i za manje cele ptice. Pre prženja ptičije meso se dobro osuši kako bi dobilo ravnomernu zlatkastu boju. Zagrejte jednake količine ulja i maslaca u tiganju, dodajte meso i pržite na visokoj temperaturi. Cilj je da sa svih strana postane zlatkasto-smeđe boje i zbog toga ga okrećite nekoliko puta. Dodajte tečnost i začine koji su napisani u receptu i nakon što proključa, dinstajte ga na niskoj temperaturi dok meso ne bude gotovo.
Sotirano ptičije meso može da se posluži sa zgusnutim sopstvenim sosom ili da dodate maslac ili pavlaku za bogatiji ukus.
Starije ptice koje su bogatije ekstraktnim materijama su pogodnije za dinstanje. Sa njima mogu da se pripreme janije, gulaši, kebabi, ragu i ptice sa povrćem (graškom, bamijom, krompirima, paprikašom, kupusom, spanaćem, pečurkama). Stare ptice se dinstaju u bujonu i maslacu nakon prepržavanja.
Najvažnije jeste da se proceni do kog stepena je gotovo meso ptica i priprеmljeno povrće da istovremeno da bude kulinarski gotovo. Nakon što je gotovo, dinstane ptice mogu da budu poslužene sa svetlim sosevima i garnirungom od dinstanog pirinča, dinstanog povrća, krompir pirea i drugog.
Nezavisno od načina pripreme ptica, one ostaju jedno od jela koja se preferiraju u savremenoj kuhinji.
Pogledajte još od naših ukusnih predloga za pripremu prepelica, kako se tačno pravi ukusna patka ili pak guska.
Komentari