U jesensko-zimskom periodu zajedno sa zahlađenjem počinju i zdravstveni problemi sa disajnim putevima. Naravno, u apotekama ima bezbroj tableta, praškova, sirupa i svih vrsta lekova dostupnih čak i bez recepta.
Ali u većini slučajeva su dosta skupi, a ponekad i neefikasni. Zapravo možemo savim običnim i dostupnim sredstvima da pokušamo da napravimo zdrava i ukusna domaća sredstva za prehladu i kašalj.
Jedno od dakazanih prirodnih sredstava za taj cilj je plod dunje. Ona je bogata taninima, šećerima, eteričnim uljem, organskim kiselinama (limunskom, kininskom, jabučnom i dr.), pektinom, rutinom, gvožđem, vitaminom C, kalijumom, natrijumom, kalcijumom, fosforom, nekim antioksidansima i dr.
Semenke dunje su osnovna komponenta u pripremanju napitaka za kašalj i prehladu. One sadrže sluzne materije, tanine, nitrile, glikozide, masnoćem aminokiseline, organske kiseline, fenole. Eterična ulja koja se nalaze u kožici voća imaju korisno antimikrobno dejstvo, sprečavaju rasprostranjivanje infekcije.
Hemijski sastav ploda i semenki dunje određuju njegova lekovita svojstva: tonično, antioksidansno, protivupalno, antiinflamatorno, antibakterijsko, antivirusno, protivgljivično, pa čak i antidepresivno.
Naučno dokazani sastav i svojstva potvrđuju narodni pokušaj u korišćenju dunje u lečenju problema sa disajnim putevima.
Kakve lekovite napitke možemo da napravimo od dragocenog voća?
Evo nekih predloga.
Napitak od kora i unutrašnjosti dunja
Sastojci:
kore i unutrašnjosti (sa semenkama) od 1 kg dunja
voda - 1.5 litar
šećer - 7 supenih kašika (ili po ukusu)
sok od polovine limuna
Pripremanje:
Sipajte kore i jezgra u vodu (najbolje u emajliranu šerpu), ukoliko žečite možete da dodate kriškice dunja, tako će napitak biti aromatičniji, ali celokupna vrednost i korist je u kori i u jezrgu. Posebno je dobro ukoliko su semenke u jezgru okružene voskom, što više, to bolje. Dovodi do ključanja na jakoj vatri. Nakon toga smanjite ringlu, pokrijte poklopcem i kuvajte 45 minuta. Procedite i dodajte šećer i limunov sok. Pijte kao čaj, najbolje topliji.
Napitak od dunje možete da obogatite tako što dodate i jabuke, koristite cle plodove dunje, šećer zamenite nebet šećerom ili medom. Ukoliko dodajete med važno je da ga dodate nakon što se napitak malo ohladio kako bi sačuvao svoje dragocene kvalitete. Možete da dodate i neke biljke, na primer nekoliko listova rozetle ili 1-2 supene kašike bosiljka ili majčine dušice. Količina napitka je dovoljna za jednodnevni unos, podeljen na jednake intervale tokom dana. Možete da pripremate napitak i u manjim količinama za jednokratnu upotrebu pridržavajući se proporcija.
Napitak od ploda dunje za anginu i kašalj
Sastojci:
dunja - 1 komad
voda - 250 ml
Pripremanje:
Prokuvajte vodu i stavite dunju (bez jezgra) iseckanu na male komadiće. Kuvajte 5 minuta. Skinite sa ringle i zaparite pod poklopcem otprilike pola sata. Uzimajte proceđeni napitak u 3 jednaka dela tokom dana. Za decu možete davati po 1 supenu kašiku nekoliko puta dnevno.
Sirup za kašalj sa dunjama i orasima
Sastojci:
dunje - 2 komada
orasi - 3 komada, celi
voda - 1.5 l
šećer ili med - po želji
Pripremanje:
Dunje se dobro operu i iseckaju se na komadiće ostavljajući koru i jezgro. Orasi se operu i izlome - koriste se sa ljuskama. Stavljaju se zajedno sa vodom na rinlgu i kada provri, kuva se 15 minuta. Nakon što se ohladi, pocedi se. Možete da zasladite po ukusu. Količina se pije tokom dana u jednakim delovima i vremenskim intervalima.
Čaj od semenki dunje za bolno grlo i kašalj
Sastojci:
voda - 300 ml
semenke dunje - 1 kašičica
Pripremanje:
Prokuvajte vodu i zalijte semenke. Poparite pod poklopcem na sat vremena i procedite. Dobija se sluzasta tečnost. Pijte po 1 kafenu šoljicu 3 puta dnevno pre obroka. Sluz od semenki obavija i umiruje iritirano grlo, podstiče iskašljavanje.
Žele od dunje za kašalj i bolno grlo
Sastojci:
dunje - 2-3 komada
voda - 250 mililitara
med - 1 supena kašika (ili šećer)
Pripremanje:
Za lek će nam biti potrebno jezgro sa semenkama 2 velike ili 3 male dunje. Prokuvajte vodu i stavite iseckana jezgra. Kuvajte dok se ne zgusti kao žele. Ako koristite med dodajte ga nakon što se žele malo ohladi. Šećer se dodaje dok je vuć. Posebno pogodno za decu - daje se po 1 supena kašika kod kašlja.
Tradicionalni sirup za iskašljavanje
Sastojci:
dunje - 1-2 komada
lukići sa mentom - 6 komada
ratluk - 6 komada, običan
rozetla - 6 svežih listova
orasi - 2-3 komada, celi
luk - 1 glavica, sa ljuspama
voda - 1 l
Pripremanje:
Dobro operemo dunje, biće nam potrebne kore i jezgo - iseckamo na komade. Sečemo ratluk. Peremo luk i seckamo na 4 dela bez skidanja ljuske. Orahe operemo i blago istucamo, biće potrebne i ljuske. Sve sastojke stavljamo u šerpu na ringlu i nakon što provri kuvamo 15 minuta na jakoj vatri. Nakon toga kuvamo na slaboj vatri dok se ratluk i lukići ne istope. Nakon hlađenja se cedi. Uzima se po pola čaše 3-4 puta na dan. Maloj deci može da se daje po 1-2 supene kašike.
Recept ima mnogo varijacija: može da se pravi bez luka, da se doda jabuka ili umesto ratluka da se koristi nebet šećer, šećer ili med. Neki dodaju i iskašljavajuće biljke, a drugi ne zaslađuju napitak.
Opšte preporuke
Nemojte zaboraviti pre pripremanja lekovitih napitaka pažljivo da operete dunje od mahovine po kori. Nemojte koristiti potamnelo, načeto i trulo voće.
Nemojte gutati, žvaćite i ne narušavajte celovistost omotača semenki dunja! Orašasti plod sadrži cijanovodonik koji u malim količinama nije štetan, ali u velikim postaje otrovan.
Ako koristite med obratite pažnju na prisutne alergije i nikada nemojte stavljati med u vruće tečnosti - samo u tople!
Ako koristite biljke obratite pažnju na njihovo delovanje, da li imaju nus pojave i da li imate alergiju na njih.
Posebno treba da budete pažljivi ako pravite napitke i domaće lekove za malu decu. Preporučuje se da sa vašim pedijatrom podelite svoje namere i da zatražite njegovo mišljenje. Počnite sa sasvim malom dozom i posmatrajte reakcije deteta - opšte stanje, alergiju itd. Nakon što se uverite da nema neželjenih efekata, nastavite sa lečenjem.
U svik slučajevima pamtite da samolečenje može da bude opasno. Kod teškim i dugotrajnih stanja potražite lekara!
Komentari