Bonapeti.rs»Članci»Ishrana kod problema»Dunja kao narodni lek

Dunja kao narodni lek

Iliana AngelovaIliana Angelova
Početnik
3965
Dunja kao norodni lek

Narod kaže da se dunja ne baca. Zaista, ovo korisno voće, gost u našim vrtovima iz jugoistočne Azije, karakteriše činjenica da su svi njegovi delovi lekoviti - voće, lišće, seme. Dunja se dugo koristi u narodnoj medicini za ublažavanje kašlja kod respiratornih infekcija i kod bolova u stomaku.

Mogućnosti voća kao leka su izražene zbog činjenice da je u hladnim jesenjim danima dunja prava vitaminska bomba. Dunja sadrži glavne vitamine u velikim količinama - vitamin C, vitamine B - B1, B2, niacin, karotenoide. Sadrži i druge korisne supstance u odličnim količinama, a među njima su kalcijum, magnezijum, sumpor, hlor, bakar, natrijum, cink, gvožđe, kalijum.

Opora dunja sadrži i proteine, vlakna i ugljene hidrate, a kalorija i masti je malo, što je čini pogodnom za uključivanje u dijetalnu ishranu.

Seme dunje bogato je esencijalnim uljima i vrijednim amigdalinom koji djeluje protiv raka. Tanini, pektin, jabučna kiselina i spori šećeri su druge dragocene stvari koje telo dobija od dunje. Tanini i sluz dunja su sredstvo za regulisanje funkcija tankog creva, a to štiti ranjivi probavni sistem od infekcija.

Slatko od dunja

Dunja se koristi kao lek u svim mogućim varijantama - pečena, kuvana, kao čaj, sirup, regenerator, losion, pestilj. Svi ovi proizvodi, dobijeni iz različitih delova dunje, imaju dokazana lekovita svojstva, poznata već duže vreme.

U plodu dunje je veoma vredan pektin koji snižava krvni pritisak i štiti od zračenja.

Sok od dunje uspešno leči kašalj kod prehlade, uspešno smiruje napade astme i dobar je lek za dijareju.

Tokom hladne sezone prehlade postaju sve češće, a tada pečena ili kuvana dunja dolazi da pomogne u lečenju upale grla, kao i za pročišćavanje disajnih puteva. Takođe služi kao hemostatično sredstvo tokom pojačanog menstrualnog ciklusa.

Pečena dunja se takođe preporučuje kod anemije.

Od semenki dunje priprema se čaj koji se preporučuje kod problema sa spavanjem, napetosti ili lošeg zadaha. Rane od opekotina ili mehaničkih povreda takođe se mogu uspešno zalečiti uz pomoć semenki dunje.

Čaj od dunje takođe se može kuvati i od lišća za suzbijanje dijareje.

Kod prehladnih tegoba poput kašlja, upale disajnih puteva, grla, promuklosti i gubitka glasa preporučuje se čaj od samog voća.

Sirup od dunja je pogodan za probavne probleme, ali je kontraindiciran za dijabetičare zbog visokog sadržaja šećera.

Čaj od dunja

Pestilj (stari pekmez) od dunje, osim što je omiljena poslastica, služi i u lekovite svrhe. Izvor je energije za telo i poboljšava varenje. Takođe se ne preporučuje osobama koje pate od dijabetesa i gojaznosti.

Dunja se koristi i za proizvodnju lekova za spoljnu upotrebu. U slučaju lakih opekotina ili povrede, od semenki ploda se priprema melem za tretiranje područja.

Za ispucale usne se takođe koristi melem od semenki dunje, koji deluje umirujuće i omekšavajuće. Takođe se može koristiti za lečenje laganih bora. Losion od narendane kore dunje koristi se i za bore.

A za maksimalan užitak čula, obavezno isprobajte jedan od naših kolača od dunje ili odaberite neku od ovih super ukusnih poslastica od dunje.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest