Bonapeti.rs»Članci»Ishrana kod problema»Za šta je koristan čaj od crne ribizle?

Za šta je koristan čaj od crne ribizle?

Diana IvanovaDiana Ivanova
Početnik
9859
Za šta pomaže čaj od crne ribizle?

Ribizla je veoma korisna biljka. Njeni plodovi i listovi sadrže čitav niz supstanci korisnih za ljude. Samo treba da znate kako da ih pravilno koristite.

Crna ribizla sadrži antocijanine, cijanodin i delfinidin, koji joj daju specifičnu boju, antioksidativna, baktericidna svojstva i sposobnost suzbijanja virusa gripa.

Pored toga, u plodovima ima mnogo vitamina A, C, grupa B, E, P i N, a askorbinska kiselina nije samo u plodovima, već iu listovima i cvetovima. Takođe sadrži mnogo vrednih mikro elemenata - gvožđe, fosfor, magnezijum, kalijum, natrijum, glukozu, flavonoide, fruktozu, glikozide, pektine, tanine. Listovi biljke sadrže mnogo karotena, eteričnog ulja i fitoncida.

Plodovi i listovi crne ribizle jačaju imuni sistem, čiste krvne sudove, jačaju nervni sistem, koštani sistem, sprečavaju ulazak virusa u organizam, pomažu u borbi protiv hroničnog umora, starenja i upalnih procesa.

Supstance, koje sadrži crna ribizla proizvode makrofage koji uništavaju bakterije i tako čiste respiratorni trakt. Vitamini i minerali pomažu u obnavljanju vida, poboljšanju stanja kože i zaustavljanju rasta ćelija raka.

Folna kiselina B je veoma korisna za zdravlje žena, posebno tokom trudnoće.

Crna ribizla protiv gripa

Biotin ili vitamin H snižava nivo šećera u krvi, pa je ribizla nezamenljiva za dijabetičare. Pored toga, biotin zajedno sa kalcijumom jača nokte, poboljšava strukturu kose, sagoreva masti i normalizuje nervni sistem.

Kalcijum, fosfor i kalijum jačaju mišićno-skeletni sistem, kosu, nokte, zube. Ove supstance su veoma korisne za decu, trudnice i starije osobe.

Natrijum reguliše rad digestivnog sistema, normalizuje krvni pritisak, povećava elastičnost krvnih sudova i tkiva i poboljšava rad srca.

Pektini uklanjaju iz organizma radioaktivne materije, toksine, pesticide, soli teških metala, rastvaraju holesterol, poboljšavaju metabolizam, cirkulaciju krvi i rad digestivnog trakta.

Lekovita svojstva čaja od crne ribizle

Čaj od ribizle se može koristiti za lečenje brojnih bolesti i uglavnom se pije za zadovoljstvo umesto čaja, jer su ukus i aroma jednostavno divni.

Ribizla je posebno korisna zimi i u proleće, kada vitamina i minerala u telu ima sve manje. Kuvani napitak od plodova i listova ribizle će pomoći u obnavljanju snage tokom i nakon teške bolesti, povećanju imuniteta tokom epidemije gripa i prehlade, dopuniće rezerve tela vitaminima i mineralima.

Čaj od listova crne ribizle može se koristiti za obloge i lečenje rana, nekih kožnih oboljenja, konjuktivitisa, stomatitisa, angine, bolesti desni.

Kuvani napitak od lista crne ribizle je efikasan lek za disajne organe i jetru. Koristi se kod kamena u bubrezima i bešici, nefritisu, cistitisu, gihtu i reumatizmu. Uništava štetnu mikrofloru u crevima i želucu i uklanja žuč i mokraćnu kiselinu iz organizma.

Čaj od crne ribizle može da se koristi kao lek za prehladu i kašalj, mogu ga piti i odrasli i deca – to je ukusan i potpuno bezbedan lek. Istovremeno, čaj veoma efikasno snižava temperaturu, ublažava bol u grlu i nosu i deluje kao sredstvo za izlučivanje.

Čajem od listova ribizle možete kupati dete koje boluje od dermatitisa ili skrofule. Pored toga, koristan je i za bebe kod znojenja, osipa i svraba.

Čaj od listova ribizle ima blagi laksativan efekat, njegova stalna upotreba će pomoći da se oslobodite zatvora, ublažite stanje sa hemoroidima.

U ginekologiji se čaj od ribizle koristi za prelivanje kod upala. U kozmetici, čaj se dodaje u maske, kreme, šampone i losione. Proizvod dobro čisti kožu, blago je izbeljuje i održava je svežom i mladom.

Recepti sa ribizlom

Čaj od crne ribizle

U proleće i leto od mladih grančica, listova ili plodova crne ribizle pripremaju se čajevi. Bere se i za zimu - lišće se suši, plodovi se melju sa šećerom, suše ili zamrzavaju. Ali ako zimi nema zaliha sirovina, napitak se pravi od grančica, njegova efikasnost i ukus neće biti lošiji.

Čaj od listova ribizle

U šerpu staviti 3 kašike suvog lišća i preliti sa 400 ml ključale vode. Kuvajte na laganoj vatri 5 minuta, ostavite 2 sata, filtrirajte. Pije se toplo po 100-150 ml nekoliko puta dnevno posle jela, a zatim pre spavanja, sa medom ili šećerom.

Čaj od grančica ribizle

Isecite 4-5 grančica dužine 15-20 cm, isecite ih na male komade, sipajte 300 ml ključale vode, kuvajte 5-7 minuta na laganoj vatri. Zatim ostavite da malo odstoji, procedite i pijte po 100-150 ml nekoliko puta dnevno toplo ili vruće, sa medom ili šećerom.

Čaj od plodova crne ribizle

Uzmite 1 šolju bobica ribizle (sveže, sušene ili zamrznute), prelijte 500 ml ključale vode, kuvajte na laganoj vatri 5-10 minuta. Možete ga piti kao jednostavan kompot sa šećerom ili medom.

Čaj za kožne bolesti može se koristiti za pripremu kupki, kao i losiona i obloga. Istovremeno se konzumira umesto čaja tokom dana. Za pripremu, uzmite 1 šolju zdrobljenih suvih listova, sipajte 1 litar ključale vode, kuvajte 2-3 minuta, uklonite sa vatre. Kada se ohladi, procedite i koristite prema uputstvu. Čaj treba piti razblažen vrelom kuvanom vodom.

Čaj za kupanje kod reume i gihta

1 šolju suvih listova ribizle preliti sa 2 litra ključale vode, kuvati 5 minuta, skloniti sa vatre. Ostavi se 3-4 sata, pa se procedi i sipa u kadu sa vodom zagrejanom na 37-39 stepeni. Kupku treba uzimati 15-20 minuta, najbolje noću, tako da se možete umotati i opustiti na toplom.

Čaj za hemoragijsku dijatezu kod dece

1 kašiku listova prelijte sa 200 ml ključale vode, ostavite, pijte toplo nekoliko puta dnevno. Ovaj napitak je koristan i za izlaganje zračenju, dijabetes melitus, gubitak snage.

Čaj protiv akni

Crna ribizla protiv akni

1 kašika listova crne ribizle i 100 ml ključale vode kuvaju 20 minuta, procedite, pravite obloge 25-30 minuta tri nedelje.

Kontraindikacije za upotrebu crne ribizle

Generalno, crna ribizla ne šteti ljudskom telu. Ali sa oprezom se koristi kod gastritisa sa jakom kiselinom, čireva u gastrointestinalnom traktu, hepatitisa, moždanog i srčanog udara, tromboflebitisa, u slučaju individualne netolerancije i u poslednjoj fazi trudnoće.

Pogledajte još ukusnih recepata za slatko od ribizle, slatkiše sa ribizlom.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest