Bonapeti.rs»Članci»Ishrana kod problema»Hrana za poboljšavanje funkcije štitne žlezde

Hrana za poboljšavanje funkcije štitne žlezde

Lilia  MilkovaLilia Milkova
Inovator
91
Hrana za poboljšanje funkcije štitne žlezde

Hipertireoza i hipotireoza su dve uobičajene bolesti povezane sa životnim stilom, posebno među ženama. Koren ovih bolesti leži u štitnoj žlezdi.

Iako postoji nekoliko lekova i tretmana bez recepta koji mogu da uravnoteže probleme sa štitnom žlezdom, možete ih sprečiti ili se nositi sa njima, iako polako, pravilnom ishranom.

Evo šta treba da jedete da pojačate i poboljšate funkciju štitne žlezde.

Zeleno povrće

Sadrži dva veoma važna vitamina i hlorofil, koji pomažu u optimizaciji funkcija tela i detoksikaciji od teških metala i toksina koji inhibiraju optimalnu funkciju štitne žlezde. Takođe eliminišu tromost i povećavaju nivo energije, što pomaže štitnoj žlezdi.

Brazilski orasi, sardine i pečurke

Važno je unositi selen, a sve tri namirnice - brazilski orasi, sardine i pečurke - su najbogatiji izvori. Selen pomaže u pretvaranju tiroksina u T3, koji je neophodan za funkciju štitne žlezde. Za isto se mogu koristiti čak i lešnici i makadamija. Riba, koja je bogata selenom, takođe ima količine omega-3 masnih kiselina koje smanjuju upale.

Morsko povrće

Suši

Ovi potcenjeni izvori joda su obavezni jer sadrže ovaj mineral u njegovom najprirodnijem obliku. Jod je neophodan za stvaranje tiroksina u telu, što povećava funkciju štitne žlezde. Nori, morske alge, vakame su odlični izvori koji se mogu jesti na pari ili u salatama i sušiju.

Hrana bogata proteinima

Izvori proteina

Takođe treba konzumirati hranu bogatu proteinima. To obično uključuje kiselo mleko, koje dodatno sadrži jod i probiotike za poboljšanje zdravlja štitne žlezde. Jaja, osim što su bogata proteinima, sadrže i selen. Leblebija i semenke bundeve su još jedan biljni izvor proteina koji sadrži cink, koji je takođe neophodan za balansiranje funkcije štitne žlezde.

Hrana koju treba izbegavati kod problema sa štitnom žlezdom

Izbegavajte gluten i druge rafinisane ugljene hidrate. Pređite na integralna zrna, koja takođe sadrže mnogo vlakana. Takođe treba izbegavati hranu na bazi soje – koliko god je to moguće. Šećer i pržena hrana su strogo zabranjeni! Jedite čisto i razumno da smanjite toksine u svom telu!

Pored toga, preporučljivo je da češće pripremate:

- zdravi hlebovi;

- desert za dijabetičare;

- korisni slatkiši.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest