Bonapeti.rs»Članci»Kulinarski Saveti»Hajde da napravimo domaću slaninu

Hajde da napravimo domaću slaninu

Plamena M.Plamena M.
Džedaj
2461
Da naprav imo domaću slaninu

Kupovina slanine često dolazi na štetu potrošača. Uprkos brojnim zahtevima, niko ne može biti siguran u količine mesa i vode, pojačivača i konzervansa koji se dodaju tokom proizvodnje. Potpunu garanciju kvaliteta mesnih prerađevina možemo dobiti samo ako sami pravimo slaninu.

Slanina je među najtrajnijim mesnim proizvodima koji se prave od svinjskog mesa. Da biste je pripremili, pre svega, nabavite jedan ili dva kilograma svežeg svinjskog mesa. Najbolje je od trbuha ili - za šarenu slaninu - od donjih svinjskih rebara.

Jedan od najvažnijih kvaliteta mesa slanine je debljina i čvrstina slanine. Treba da bude čvrsta, bele boje, zrnaste strukture. Muskulatura životinje mora biti ravnomerno prošarana.

Komadi koje biramo za proizvodnju slanine sečemo od životinje oko 4 cm ispred bedra. Komade treba iseći jednim potezom noža. Rezultat bi trebao da bude gladak rez. Soli se suvom solju, a za 50 kg mesa potrebno oko 1, 1 kg soli.

Komadi su poređani u unapred pripremljenu posudu, najbolje od drveta. Odozgo se pritisnu drvenom rešetkom i zaliju salamurom u koncentraciji od 25% soli, toliko da ih prekrije. Imajte na umu da je za 10 kg mesa potrebno 6 litara salamure.

Soljenje mesa se odvija u hladnoj prostoriji na temperaturi od 3-4 stepena. Tako se slanina ostavi 6 do 8 dana, nakon čega se izvadi iz salamure i ostavi da se ocedi. Kada se potpuno ocedi od salamure, ostruže se kožica i od kanapa se pravi vešalica za kačenje.

Svinjsko meso za slaninu

Slažu se u sušaru. Dimljenje mesa traje 8 dana na sobnoj temperaturi od 25-30 stepeni. U proseku se od 50 kg usoljene svinjetine dobije 45-46 kg dimljene slanine. Čuva se čvrsto zatvorena u platnenim vrećama i okačena na provetrenom mestu.

Druga opcija za pripremanje domaće slanine je sledeća: meso se, po potrebi, otkosti.

Pripremite mešavinu za mariniranje od 30 g soli, 10-30 g šećera i oko 10 g drugih začina, kao i 0, 25 g do 1 g kalijum nitrata (KN03), na 1 kg mesa. Kalijum nitrat ne treba preterano koristiti, jer je u velikim količinama otrovan. Ubija bakterije u mesu i dugo čuva njegovu boju.

Začini se promešaju i utrljaju u meso. Stavlja se u zatvorenu posudu ili plastičnu kesu i ostavlja na donjoj polici frižidera oko nedelju dana. Zatim se dobro opere hladnom vodom i ostavi da se suši na hladnom mestu do dve nedelje.

Redovno se pregleda. Ako se na njegovoj površini pojavi bela praškasta buđ, uklanja se krpom natopljenom sirćetom.

Slanina

Dobijena domaća slanina može da se dimi, ali je i u tom stanju ukusna.

A ako ste već pripremili svoju domaću slaninu, verovatno vam neće biti višak neki ukusan recept sa njom:

- Zapečeno jelo sa slaninom;

- Jaja sa slaninom;

- Krompir sa slaninom.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest