Bonapeti.rs»Članci»Kulinarski Saveti»Hajde da sami dimimo slaninu

Hajde da sami dimimo slaninu

ažurirano:
Nina IvanovaNina Ivanova
Šef kuhinje
4823
Dimljena slanina

Dimljena i usoljena slanina je jedno od omiljenih mezetluka tokom zimskih meseci. Reže se na tanke komade i može se začiniti belim lukom, alevom paprikom, solju, biberom, lovorovim listom i karanfilićem. Slanina se dimi na dimo od strugotina i čuva na hladnom mestu gde nema vlage.

Pre nego što krenete da dimite slaninu, isecite je na komade. Mogu biti u obliku kvadrata ili pravougaonika. Sledi soljenje slanine. Za tu svrhu potrebna vam je duboka drvena posuda, so, biber u zrnu, lovorov list, karanfilić i čenovi belog luka.

Da biste odredili količinu salamure, stavite slaninu u posudu i prelijte je vodom. Voda treba da pokrije slaninu. Zatim prelijte vodu u posudu za merenje i izračunajte količinu soli, vode i začina.

U šerpi prokuvajte salamuru tako što u 1 litar vode dodate 150 grama soli, 1-2 lista lovora, čenove belog luka od 2 male ili 1 veće glavice belog luka, 2-3 karanfilića i 5 zrna crnog bibera. Kada je salamura gotova, sklonite je sa ringle i sačekajte da se ohladi.

Kada se salamura ohladi, prelijte je preko slanine koju ste prethodno stavili u drvenu posudu. Slanina je najbolje soljena ako je okrećete svaki dan. Biće spremna za oko 3 nedelje. Kada je slanina gotova, izvadite je i isperite hladnom vodom. Okačite je da se ocedi dan ili dva. Sada je spremna za sledeći korak, odnosno dimljenje.

Slanina se dimi u dimu, koji ste napravili od piljevine. Mora biti od čistog drveta, ne iseckano, ne tretirano hemikalijama i da drvo bude suvo.

Temperatura na kojoj se slanina dimi je 20 do 25 stepeni. Trajanje dimljenja je nekoliko dana. Prostorija mora biti dobro zatvorena da ne bi ulazio spoljni vazduh i da se ne bi remetila temperatura u prostoriji za dimljenje.

Dimljenje slanine se nastavlja dok ne dobije zlatnu boju. Dok je vruća, uvaljajte je u mešavinu belog luka u prahu ili zgnječenog belog luka i aleve paprike.

Dobro je čuvati dimljenu slaninu na hladnom, suvom mestu, okačenu da visi.

Pogledajte još šta ima u slanini i hajde da razotkrijemo neke mitove o slanini.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

0
Ukupno glasalo: 0
50
40
30
20
10
Oceni:

Komentari

Ovaj članak još uvek nije komentarisan. Budite prvi, koji će ostaviti svoj komentar:Anonimni