Ždraljevina /Galega officinalis L./ je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice mahunarki. Biljka je poznata i kao konjska rebra i rebra. Ždraljevina ima kratak višeglavi rizom. Stabljika u osnovi je drvenasta, uspravna, visoka 40-50 cm, šuplja, gola, razgranata.
Listovi lekovite ždraljevine su uzastopni, neperasti, listići su duguljasti, eliptični ili kopljasti. Cvetovi su skupljeni u duge grozdaste cvetove u pazucima listova duž stabljike. Venčić je bele do ljubičaste boje, sastavljen od 5 nejednakih listića. Plod je linearno-cilindrični višesemeni pasulj.
Lekovita ždraljevina cveta od maja do avgusta. Raste na vlažnim, senovitim mestima, u jarcima, rovovima, u blizini šuma. Rasprostranjena po celoj zemlji do 1300 m nadmorske visine. Osim u našoj zemlji, nalazi se u srednjoj, južnoj i istočnoj Evropi.
Sastav lekovite ždraljevine
Stabljike lekovite ždraljevine sadrže 0, 11-0, 2% alkaloida. Iz biljke su izolovani flavonski glukozid galuteolin, koji se hidrolizuje u glukozu i luteolin, tanine, gorke materije, šećere i dr.
Uzgajanje lekovite ždraljevine
Višegodišnja lekovita ždraljevina uspešno raste na svakom baštenskom tlu. Dobro se oseća i na suncu i u hladu. Lekovita ždraljevina cveta celo leto sa izobiljem praškastih cvetova i brzo se širi. Ova biljka je pogodnija za bašte divljeg cveća nego za mešovitu granicu.
Inače, možete saditi u mešovitoj granici lekovitu ždraljevinu uz visoko žbunje. Lekovita ždraljevina se razmnožava deljenjem na čuperke u jesen. Najlakše je pronaći sortu Gallega officinalis koja impresionira svojim predivnim bledoljubičastim ili ljubičastim cvetovima.Sorta Alba odlikuje se belim cvetovima. Drugi zanimljivi šareni hibridi su obojeni u roze Njegovog Veličanstva i kremasta Lady Wilson. Gallega orientalis je niža biljka ljubičastoplavih cvetova.
Sakupljanje i čuvanje lekovite ždraljevine
Za medicinske manipulacije koriste se stabljike lekovite ždraljevine koje se beru od juna do avgusta. Odsecite gornje stabljike, ne duže od 20 cm u vreme cvetanja zajedno sa listovima i cvetovima. Kasnije biljka postaje neprikladna za branje - stabljike postaju drvenasta, a listovi i ostali delovi poprimaju neprijatan ukus. I prilikom berbe, biljka se čisti od štetnih listova, debelih stabljika, bočnih nečistoća i otpada.
Sakupljeni i očišćeni materijal se suši u provetrenim prostorijama, razbacujući ga na okvire ili prostirke. Bilje je najbolje sušiti u sušari na temperaturi do 50 stepeni. Sušenje na suncu se ne preporučuje. Od oko 4 kg svežih stabljika lekovite ždraljevine dobije se 1 kg suve. Osušene stabljike i listovi biljke imaju plavu do belkastu boju. Miris im je neuobičajen, a ukus blago gorak. Prerađeni materijal se pakuje u bale standardne težine i skladišti u suvim i tamnim prostorijama, dobro zatvoreno.
Koristi lekovite ždraljevine
Lekovita ždraljevina snižava šećer u krvi, deluje slično insulinu. Osim toga, ova biljka deluje kao diuretik i dijaforetik kod prehlade. Takođe se koristi za lečenje bubrega i mokraćne bešike.
Lekovita ždraljevina se koristi za povećanje mleka dojilja. Koristi se kao pomoćno sredstvo u lečenju dijabetesa insulinom i drugim. Pomaže kod glista, kao i kod uvećane prostate.
U svežem stanju, lekovita ždraljevina se primenjuje za trljanje uboda i ujeda insekata, za stavljanje obloga na lišajeve, kao insekticid protiv muva, buva, stenica, moljaca.
Narodna medicina sa lekovitom ždraljevinom
U narodnoj medicini napitak od lekovite ždraljevine se koristi kao dijaforetik i anthelmintik.
Napitak pripremite tako što ćete jednu kašiku sitno iseckane biljke preliti sa 2 šolje ključale vode. Nakon hlađenja i ceđenja, napitak se pije 1 dan.
Kod adenoma prostate možete koristiti sledeći recept sa lekovitom ždraljevinom: dve kašike sitno iseckanog bilja prelijte sa 600 ml ključale vode i kuvajte 3 minuta, namakaju se 30 minuta. Napitak se pije 6 puta dnevno, 15 minuta pre jela.
Lekovitu ždraljevinu preporučuje i naša narodna medicina kod radijacijske bolesti. Bugarska narodna medicina nudi napitak od lekovite ždraljevine drveta kao dijaforetik i diuretik kod upale mokraćnih puteva i za spoljašnju primenu kod mokrih ekcema.
Da biste pripremili napitak, prelijte dve supene kašike droge sa 600 ml kipuće vode. Napitak se kuva 3 minute i procedi. Podeli se na 6 delova i uzima se 15 minuta pre obroka i 30 minuta nakon obroka.
Naša narodna medicina nudi nekoliko recepata sa lekovitom ždraljevinom u kombinaciji sa drugim travama kod dijabetesa. Za prvi recept pomešajte 100 g stabljika virka, 100 g stabljika ždraljevine, 50 g stabljika maslačka, 50 g listova kupine, 40 g listova duda, 40 g mahuna pasulja i 40 g kukuruzne kose.
Od smese se uzimaju 2 supene kašike mešavine i kuva se u 500 ml vode 5 minuta. Uzimajte 100 ml tečnosti četiri puta dnevno pre jela. U podne i uveče posle jela po 200 g kiselog mleka zajedno sa čenčićem zgnječenog belog luka ili naseckane koprive. Ujutro doručkujte ovsene pahuljice i pijte surutku umesto vode.
Za sledeći recept potrebno vam je 100 g stabljika virka, 100 g stabljika ždraljevine, 50 g stabljika rastavića, 50 g borovnice, 50 g listova koprive, 40 g lista kupine. Dve supene kašike mešavine se kuvaju 6 minuta u 500 ml vode. Napitak procedite i uzimajte po 100 ml četiri puta dnevno pre jela.
Kod dijabetesa se koristi i sledeći recept: Napravite mešavinu od 100 g strukova i korena virka, 50 mahuna pasulja, 50 g listova koprive, 50 g listova kupine, 50 g stabljika ždraljevine, 20 g lanenih semenki, 20 g stabljika maslačka i do 20 g korena dilanke. Dve supene kašike mešavine se kuvaju 6 minuta u 500 ml vode. Proceđeni napitak se deli na četiri dela i pije u toku istog dana.
Štetnost lekovite ždraljevine
Upotreba lekovite ždraljevine mora biti veoma oprezna, ako je moguće i pod medicinskim nadzorom. Ako se doza prekorači, može doći do povećanja krvnog pritiska ili do gastrointestinalnih smetnji.
Komentari