Bonapeti.rs»Kineska Kuhinja: istorija, tradicija i bogatstvo ukusa

Kineska Kuhinja: istorija, tradicija i bogatstvo ukusa

Korisnik#341796Korisnik#341796
Početnik
1
Kineska kuhinja

Kineska kuhinja je jedna od najstarijih i najraznovrsnijih na svetu, sa istorijom dugom više od 3.000 godina. Uspela je da se razvije u složen sistem, koji poštuje harmoniju, zdravlje i estetsku vrednost. Od jednostavnih jela sa pirinčem do složenih banketa, kineska kuhinja predstavlja spoj tradicije, filozofije i umetnosti. Sastojci, način pripreme i način konzumiranja hrane duboko su ukorenjeni u kineskoj kulturi i imaju važno mesto u svakodnevnom životu.

Istorijski razvoj kineske kuhinje

Kineska kuhinja se razvijala kroz vekove, a istorija njene evolucije može se pratiti kroz različite dinastije:

Dinastija Shang (1600–1046. p.n.e.)

U najstarijim periodima kineske istorije, običaji i metode pripreme hrane bili su veoma jednostavni. Ljudi su uglavnom konzumirali žitarice poput prosa i ječma, uz povremeno meso divljači i ribe.

Dinastija Han (206. p.n.e.–220. n.e.)

Tokom dinastije Han, kuvanje postaje umetnost. Uvedene su prve metode konzerviranja, kao što su sušenje i fermentacija, a so, soja sos i đumbir postaju ključni začini. Jela su počela da dobijaju kompleksniji ukus.

Dinastija Tang (618–907. n.e.) i Song (960–1279. n.e.)

Ovo doba donosi procvat trgovine i razmenu začina, čaja i sastojaka, što je proširilo paletu ukusa kineske kuhinje. Čaj postaje osnovni napitak, dok jela postaju bogatija i rafiniranija.

Dinastija Ming (1368–1644. n.e.) i Qing (1644–1912. n.e.)

Tokom ovih dinastija, razvijeni su regionalni stilovi kuhinje, a uvođenje novih sastojaka kao što su čili i kukuruz kroz trgovinu sa Evropom dodatno obogaćuje kulinarsku scenu Kine.

Regionalne kuhinje Kine

Zbog svoje veličine i geografske raznolikosti, Kina ima niz regionalnih stilova kuhinje, poznatih kao "Osam velikih kuhinja Kine":

Sichuan kuhinja

Ova kuhinja je poznata po upotrebi začina, naročito ljutih čili paprika i szechuan bibera. Specijaliteti kao što su Kung Pao piletina i Mapo Tofu odišu kompleksnim ukusima sa kombinacijom ljutog, slatkog i slanog.

Kantonska kuhinja (Guangdong)

Jedna od najpopularnijih kineskih kuhinja u svetu, poznata po jednostavnim, svežim ukusima. Morski plodovi i dim sum jela su uobičajeni, a hrana se često priprema na pari ili blago peče.

Shandong kuhinja

Karakterišu je bogati, čisti ukusi sa naglaskom na sveže plodove mora i povrće. Koristi jednostavne metode poput prženja i kuvanja na pari.

Jiangsu kuhinja

Jiangsu stil je poznat po preciznim tehnikama kuvanja i estetski privlačnim jelima. Često koristi soju, ribu i plodove mora u sočnim, blago slatkim sosovima.

Fujian kuhinja

Naglašava bogate čorbe i supu kao ključne elemente. Fujian jela su poznata po kombinaciji kiselih, slatkih i slanih ukusa.

Hunan kuhinja

Slično kao i Sichuan, Hunan kuhinja koristi puno začina i čili paprika, ali ujedno uključuje i razne vrste dimljenog mesa.

Anhui kuhinja

Fokusira se na prirodne, divlje sastojke poput gljiva, bambusovih klica i drugih planinskih biljaka. Ukusi su jednostavni i naglašavaju prirodnu aromu sastojaka.

Zhejiang kuhinja

Ova kuhinja koristi svilenkasto, glatke teksture i suptilne arome, sa blagim ukusima koji ne nadjačavaju osnovne sastojke. Plodovi mora i povrće igraju ključnu ulogu.

Ključni sastojci i tehnike kuvanja u kineskoj kuhinji

Kineska kuhinja koristi brojne sastojke i metode kako bi stvorila harmonična i izbalansirana jela. Neki od ključnih elemenata uključuju:

Pirinač i rezanci

Pirinač je osnovna namirnica u južnoj Kini, dok se u severnim delovima zemlje više koriste pšenica i rezanci. Rezanci se prave u mnogim oblicima i veličinama, a popularni su stir-fry rezanci, wontoni i sveža pasta.

Soja sos i tofu sir

tofu

Soja sos je osnovni začin koji dodaje slani ukus, dok je tofu sir bogat izvor proteina i koristi se u raznim jelima, od supa do prženih jela.

Čili i szechuan biber

Čili paprike i szechuan biber daju jelima pikantnost i složenost. U Sichuan kuhinji, szechuan biber stvara jedinstveni "trnući" efekat u ustima.

Povrće i plodovi mora

Kina ima široku upotrebu povrća, uključujući kineski kupus, bambus, zeleni luk i gljive. Plodovi mora kao što su škampi, riba i lignje uobičajeni su u obalnim oblastima.

Tehnike kuvanja

Kineska kuhinja koristi razne tehnike, uključujući stir-frying (prženje u woku), kuvanje na pari, pečenje i dimljenje. Metoda prženja u woku je najpoznatija, jer omogućava brzo pripremanje hrane uz zadržavanje svežine.

Kineski običaji u vezi sa hranom

U Kini, hrana ima društveni i kulturni značaj koji prevazilazi obrok. Obroci se često dele među članovima porodice, čime se neguje zajedništvo i prijateljstvo. Takođe, kineska Nova godina i drugi praznici obiluju specijalnim jelima koja simbolizuju sreću, prosperitet i dugovečnost.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

0
Ukupno glasalo: 0
50
40
30
20
10
Oceni:

Komentari

Ovaj članak još uvek nije komentarisan. Budite prvi, koji će ostaviti svoj komentar:Anonimni