Bonapeti.rs»Članci»Zanimljivo»Albanska kuhinja: Tradicionalna jela i recepti

Albanska kuhinja: Tradicionalna jela i recepti

Albanska kuhinja

Albanska kuhinja je nacionalna kuhinja države Albanije, smeštene na Balkanskom poluostrvu. Povoljna klima, blizina mora, bogata istorijska prošlost i odnosi sa susednim državama, pokazali su ogroman uticaj na raznovrsnost i izobilje albanske kuhinje. Ovde se mešaju vizantijska, venecijanska i arapaska kultura.

Specijalni proizvodi u albanskoj kuhinji

Povrće u albanskoj kuhinji

Kao i u svakoj mediteranskoj kuhinji, i u albanskoj dominira povrće. Najpopularniji su patlidžan, paprike, paradajz, krastavac i mahunarke.

Meso i riba u albanskoj kuhinji

Jagnjeće meso je u širokoj upotrebi u albanskoj kuhinji. Tvrdi se da su najbolji jagnjići oni koji su uzgajani u regionu Valere. Specijalni delikates je meso životinja uzgajanih na poluostrvu Karaburun, blizu Vljore - ovo je netaknuti prirodni park.

U albanskoj kuhinji se koriste i govedina, zečetina i piletina.

Jela sa ribom i morskim plodovima su široko rasprostranjena. Morska riba je svakodnevno jelo. Od jezerskih riba popularne su pastrmka i šaran.

Mlečni proizvodi u albanskoj kuhinji

Mleko i mlečni proizvodi igraju važnu ulogu u albanskoj kuhinji. Kiselo mleko Albanci konzumiraju svakodnevno i nalazi se u osnovi mnogih sosova i drugih jela. U Albaniji se proizvodi i sir, od kojih je najpopularniji beli sir napravljen od ovčijeg mleka.

Začini u albanskoj kuhinji

Osnovni začini albanske kuhinje su crni biber, beli luk, origano, peršun, mirođija, cimet, menta, karnfilić i lovorovi listovi.

Tradicionalna jela u albanskoj kuhinji

Albanski hleb

Mnogo pažnje se posvećuje hlebu u albanskoj kuhinji. Nijedna hrana nije potpuna bez belog ili kukuruznog hleba. Pa čak i poziv za jela na albanskom jeziku bukvalno se prevodi kao "hajde da jedemo hleb".

Albanske supe

U Albaniji supe se uslovno dele na letnje i zimske. Hladne supe se pripremaju sa sirćetom, krastavcem, belim lukom, orasima, mirođijom i začinima. A zimske su uglavnom napravljene od krompira.

Tarator - supa od kiselog mleka, krastavaca, luka i izrendanih oraha. Servira se hladan.

Supa sa krastavcima - podseća na okrošku.

Glavna jela u albanskoj kuhinji

Po pravilu najčešće sretana albanska jela, karakteristična za balkansku kuhinju su jela od mesa. Albanija nije izuzetak. Ovde su glavna jela različite varijacije janija, ćufti i različitih mesnih bujona.

Pržene ćufte se obično spremaju na sledeći način: Mleveno meso, mrvice hleba, maslac, luk, peršun i menta se pažljivo mešaju i posipaju se solju, origanom i crnim biberom. Nakon toga se uvaljaju brašnom i zaprže se u zagrejanom ulju. Serviraju se vruće sa prženim krompirima ili krompir pireom.

Punjenje paprike su drugo popularno jelo. Paprike se obično pune mesom, pirinčem, prženim lukom, iseckanom mirođijom i peršunom.

Pita sa sirom i spanaćem je takođe veoma popularna.

Albanska pita

U Albaniji postoji raznovrsnost jela sa pirinčem. Kada pripremate jela sa pirinčem prema albanskim receptima, najbolje je da koristite sortu Basmati. On se prži, kuva, peče, dok pirinač ne postane vlažan i dok ne dobije teksturu skroba. U albanskoj kuhinji pirinač se obično proprži na nekoliko minuta u kombinaciji od maslinovog ulja i maslaca pre dodavanja začina i nakon toga se dinsta u bujonu, pomešan sa ključalom vodom.

Burek (Byrek) je omiljeno jelo iz albanske kuhinje i predstavlja pitu od domaće kore sa lukom, sirom, mesom i spanaćem kao nadevom. Byrek je nacionalni ponos albanske kuhinje. Pravi se od 40 slojeva najtanjeg testa koje se razvija rukom tako što se puni nadevom. Testo je toliko tanko, da ukupna visina ovih 40 slojeva ne prelazi 5-6 cm.

Ljakror (Lakror) je tradicionalna albanska torta, vrsta bureka. Pravi se od rayvu;enog testa sa različitim nadevima: spanać sa sirom, praziluk sa sirom, mleveno meso sa lukom, paradajzi sa paprikom i mnogi drugi.

Tave kosi je tradicionalno albansko jelo, jedno od najpopularnijih u ALbaniji. Ovo je pečena jagnjetina sa pirinčem i kiselim mlekom.

Schumlek/chomlek (Cömlek) - meso, dinstano sa lukom i povrćem, u našoj kuhinji poznato kao Čomlek.

Fërges je tradicionalno albansko jelo. Postoje dve varijante Fergesa:

od povrća (paradajzi i aleva paprika, zapečeni sa feta sirom) i meso (iseckana teletina ili teleća džigerica, zapečena sa feta sirom). Najpopularnija verzija ovog jela je Fërges Tirane, pvobitno iz prestonice Albanije, Tirane.

Rostomi salce kosi - pečena govedina u sosu od kiselog mleka.

Kukureč - albansko jelo

Kukureč (Kukurec) je ovčija džigerica, punjena mesom i povrćem.

Arapash je albansko jelo, napravljeno od kukuruznog brašna, spremljeno sa jagnjećom džigericom.

Salate i užine u albanskoj kuhinji

Sve salate u Albaniji se pravi sa svežim povrćem. Generalno, ovo su paradajzi, krastavci, zelene paprike i masline, začinjene solju, maslinovim uljem i sirćetom ili limunovim sokom.

Deserti u albanskoj kuhinji

Važan deo albanske kuhinje je pečenje i pripremanje deserata. Albanija je raj za slatkiše. Ime bezbroj vrsta baklava, kadaifa i drugih deserata.

Baklava - desert napravljen od tankog testa, preliven medom i punjen sušenim voćem. Zaostavština Osmanskog carstva.

Lokum - komadići dinstane bundeve, uvaljani u šećer u prahu. Takođe dolazi iz turske kuhinje.

Krepe - tanke palačinke.

Petula - krofnice.

Ošav - slatki pirinčani kolačići sa medom.

Akullore je tradicionalni albanski sladoled sa svojim neobičnim ukusom.

Kabuni je slatki puding od pirinča sa začinima i voćem.

Napici u albanskoj kuhinji

Kafa u Albaniji se pije turska (cafe turke) ili espreso (cafe express), ali oni ga prave da bude jači.

Bose je osvežavajuće piće od kukuruza.

Rehani je popularno piće u albanskoj kuhinji, napravljeno od soka od grožđa.

Alkohol u albanskoj kuhinji

Zahvaljujući mediteranskoj klimi, Albanija je dosta jaka u proizvodnji grožđa i vina. Ovde se prave kako crvena, tako i bela vina. Najčešće sretane sorte su Merlo, Kaberne, Pino Noar, Kalimer, Sandžoveze i Rizling.

Kao i u drugim balkanskim zemljama, tradicionalno jako alkoholno piće je rakija koja se pravi od fermentisanog voća. Obično u Albaniji za proizvodnju rakoje se koristi grožđe i šljive. Rakija se obično servira sa antipasti ili feta sirom.

Uzo (UZO) - liker od anisa grčkog porekla, popularan u Albaniji.

Biljna tinktura od ferneta se tradicionalno proizvodi u Korči i takođe zaslužuje pažnju.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest