Način pripreme
Za pileću supu možete koristiti bilo koji deo pileta. Ali, tradicionalno i najukusnija je kada je se u bujonu kuva deo kostiju.
Zato se najlešće koriste leđa, po kojima ima i mali deo pileće masri, kao i dodatak iznutrica od pileta.
Pileća leđa i iznutrice operite i stavite u šerpu sa posoljenom vodom i malo ulja. So je po ukusu, a masti ne treba mnogo zato što će sama piletina da pusti masnoču. Pre nego što voda provri, po površini se stvara pena koja treba da se skloni kašikom.
Luk, šargarepu i papriku očistite i sitno iseckajte. Možete da sameljete u blenderu, ali krupnije, da ne dobijete kašu. Isečeno povrće stavite u vrelo meso.
Kad povrće počne da mekša, stavite oljušten krompir isečen na komade srednje veličine. Nakon oko 10-15 minuta stavite i fidu, malo je izlomite prilikom dodavanja.
Meso po leđima se skuvalo je kada probodete lagano viljuškom počne da se odvaja od kostiju. Iznutrice i leđa izvadite na tanjir. Leđa odvojite od kostiju, a iznutrice isecite na komade, nakon toga vratite u supu (bez kostiju naravno).
Dodajte prethodno izrendan paradajz. Nakon oko 10 minuta proverite da li su krompir i fida kuvani. Ako su krompir i fida omekšali, skinite sa vatre. Pospite sa malo mlevenog bibera i sitno iseckanog peršuna.
Ostavite supu da se malo ohladi i za to vreme pripremite zapršku. U posudi umutite jaje viljuškom. Dodajte kiselo mleko i ponovo promešajte.
Nakon toga uzmite kutlačom ohlađenu pileću supu i sipajte u tankom mlazu u jaja i mleko, neprestano mešajući. Tako nekoliko puta da se izjednači temperatura čorbe i zaprške.
Nakon toga ovu smesu u tankom mlazu sipajte u čorbu i lagano proemšajte.
Zapršku možete pripremiti samo od žumanca, onda je ona više glatka.
Pileću čorbu za početnike servirajte posutu svežim peršunom i prstohvatom mlevenog bibera.