Način pripreme
1. Operite kratko pod tekućom vodom pečurke i oljuštite ih i isecite. Pečurke se ne natapaju ili peru dugo, jer gube sve osobine ukusa i napoje se vodom što nije poželjno. Paradajz takođe oljuštite i operite.
2. Iseckajte praziluk i beli luk i zapržite ih dok ne omekšaju u zagrejanom ulju (možete da koristite i maslinovo ulje za kuvanje). Koristite veliki i odgovarajući tiganj.
3. Sipajte paradajz, posolite i mešajte dva minuta, nakon toga stavite i pečurke i kuvajte dok se tečnost koju su pustile ne redukuje i ne ostanu na masnoći.
4. Tada sipajte pirinač, prethodno opran. Zapržite ga kratko dodajući u njega i aromatične začine - čubar, majčinu dušicu, šafran, kurkumu i biber.
5. Sipajte vodu toliko koliko vam je naznačeno na pakovanju - svaka marka i vrsta pirinča zahtevaju različitu količinu tečnosti. Meni je bio dovoljan odnos 2 prema 1 jer volim da je suvlju, a ne previše nabubreo i slepljen. Ali ve se usaglasite sa naznačenim na vašoj vrsti pirinča.
6. Nakon što ste sipali vodu, pojačajte vatru na maksimum i kada provir, smanjite na umerenu i kuvajte prema instrukcijama na pakovanju. Obično je od 15 do 20 minuta dovoljno da se pirinač skuva.
Možete blago da mešate s vremena na vreme, ali ne mešajte previše, već samo toliko da ne dozvolite da se zalepi. Ako se to ipak desi smanjite još vatru.
7. Pre nego što sklonite sa ringle dodajte pikantnu papričicu u ljuspama, mešajte i pokrijte krpom na 4-5 minuta da se izdinsta i omekša.
8. Servirajte pirinač sa pečurkama topao, možete da konzumirate samostalno ili kao garnirung različitom mesu ili ribi.
Prijatno!