Način pripreme
Upalite roštilj, naravno, koristite drveni ugalj. Sačekajte da plamen nestane i da ostane samo žar.
Rešetku roštilja stavite blizu žara, ali ako je roštilj previše jak, možete je podići nekoliko centimetara. Cilj je da dobijemo zlatnu koricu, a da riba iznutra bude mekana i zbog toga pratite situaciju i regulišite udaljenost ribe od žara.
Stavite odabranu ribu zubatac na roštilj, naravno, prethodno očišćenu od unutrašnjosti i usoljenu. Riba treba da bude obavezno cela, pa je nemojte deliti na dve polovine, praveći filete, niti odvajajte glavu ribe.
Pecite po 20 minuta (zavisi od jačine roštilja) sa svake strane i budite veoma pažljivi kada okrećete ribu, kako ne bi oštetili mekano meso ribe. Kako biste izbegli da se riba raspada i kako biste uštedeli sebi nerve i sprečili razočarenje, koristite specijalne alate za pripremu ribe na žaru/roštilju, uz pomoć kojih će okretanje ribe biti znatno lakše.
Gotov crveni zubatac pažljivo otvorite, ali nemojte da uklanjate glavu. Odstranite kosku uz pomoć noža, kojim podižite lagano odozdo. Ako se kost ne odvaja lako, znači da riba nije dobro pripremljena i treba da je vratite još malo na roštilj.
U tiganju ugrejte maslinovo ulje i u njemu ispržite čenove belog luka, sitno iseckane ili isečene na listiće, a dodajte i ljutu papričicu i malo soli. Kada beli luk dobije zlatnu boju dodajte jabukovo sirće i sklonite sa vatre.
Prelijte ribu ovom smesom. Ona će se pomešati sa sokovima ribe, koji su se odvojili dok je riba stojala u tanjiru, makar i na kratko.
Stari majstori koji pripremaju crvenog zubaca na ovaj način imaju jedno pravilo: Ponovo vraćaju tečnost u tiganj, nakon što se pomešala sa tečnošću iz ribe. Čim ponovo proključa, ponovo preliju ribu.
Nije složeno, a rezultat je iznenađujuće dobar! Probajte!
Prijatno!