Bonapeti.rs»Recepti»Sosovi»Ghee (Gi) - prečišćeni maslac

Ghee (Gi) - prečišćeni maslac

Ekaterina KuminskaEkaterina Kuminska
Šegrt
204158
Ghee (Gi) - prečišćeni maslac
Fotografije: Anonymous
1 / 5
26/06/2020
Omiljeno
Skuvaj
Dodaj
Prijavi
Priprema
5 min.
Kuvanje
60 min.
Ukupno
65 min.
"Zdravlje počinje iz kuhinje - pogledajte kako da pripremite pročišćeni maslac Gi"

Potrebni sastojci

  • maslac - 1 kg, (4 pakovanja po 250 g)
* merne jedinice

Način pripreme

U poslednje vreme u sve više recepata se sreće pojam Ghee, kao neophodna namirnica (ili njena zamena), ali nije baš svakom najasnije šta predstavlja taj maslac. Često ljudi pomisle na neki egzotični začin ili skupu stvar, a to uopšte nije tako. Gi (Ghee) možete da pripremite brzo i jednostavno u kučnim uslovima sa namirnicama iz najbliže prodavnice.

Istine radi, drevna indijska nauka o zdravlju i dugovečnosti Ajruveda (Ayurveda) - određuje prečišćeni maslac gi kao jednu od najkorisnijih namirnica. To je zbog toga, što se nakon obrade odstranjuju belančevine i voda, kojih ima u maslacu iz prodavnice.

Za početak, odaberite šerpu sa debelim dnom i budite sigurni da je apsolutno suva i stavite unutra neusoljeni maslac na slaboj vatri. Nema potrebe da maslac sečete na manje komade, jer će ionako da bude istopljen. Ako ga ipak nasečete, istopiće se brže. Možete da pripremite kakvu god količinu želite, ali pošto proces ipak oduzima neko vreme, najbolje je da radite sa bar kilogramom kupljenog maslaca.

Kada se maslac potpuno istopi (da nema grudvi), on će imati bledu beličastu boju i tečnost će biti gusta. Nakon nekoliko minuta će početi da se formira bela pena na površini. Kod kvalitetnijih maslaca, pene koja se pojavljuje na vrhu ne treba da bude mnogo.

Upravo je ovde trenutak, koji je bitan. U narednih sat vremena, uz pomoć kašike, treba da uklanjate penu (prebacujte je u manju čašu). Trudite se da uzimate mnogo od tečnosti ispod pene. To treba da radite sve dok maslac ne postane prozračan i bez pene. Smesa treba da dobije sladunjav miris oraha. Ako miriše na izgorelu hranu (dimljenu) ili ima neki drugi miris, razlog je ili loš kvalitet maslaca koji je korišćen ili je upala voda u šerpu.

Jedina stvar koja će ostati unutar maslaca su male bele loptice (belančevine), koje ćete kasnije procediti. To se radi kroz veoma sitnu cediljku (ili kroz gazu - nekoliko slojeva). Ghee cedite direktno u staklenu teglu - metalne i plastične posude nikako ne odgovaraju, kao i stare oprane posude od margarina.

Gotova smesa, koja je u tegli, nakon prelivanja, treba da bude bistra (da nema belih tragova) i nikako ne smete dozvoliti da voda upadne u nju. Veoma je važno da sačekate da smesa očvrsne lagano i da se potpuno ohladi, jer ako odmah zatvorite poklopac pre toga, stvoriće se vlaga, koja će upasti unutra.

Za maslac Gi se smatra da je namirnica koja se ne može pokvariti. Pogrešno je mišljenje da je treba čuvati u frižideru i da ima kratak rok trajanja. Kod pretpostavke da je Gi pripremljen onako kako treba, on može da se čuva neograničeno vreme na sobnoj temperaturi (daleko od direktne sunčeve svetlosti). Proizvod se ne zamrzava.

Gi može da se koristi sa sve vrste kuvanja (prženje, dinstanje, pečenje), kao i za direktnu konzumaciju na krišku hleba, naprimer.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

5
51
40
30
20
10
Oceni: