Način pripreme
Džigerice sam očistila od opni i žilica, oprala i posolila. Ostavila sam ih u posudi na 30 minuta kako bi eventualno pustili krv koju sadrže, nakon čega sam ih dobro oprala i ocedila.
U širokom i dubokom tiganju /moj je keramički/ sam zagrejala maslac i ulje. Stavila sam luk i šargarepu i posolila sam. Kuvala sam na 5. stepenu od 6 stepeni na mom šporetu dok nisu omekli i dok šargarepa nije pustila svoju lepu boju.
Dodala sam grančice majčine dušice, suvi origano, kumini crni biber. Kada su nakon manje od minutu pustili arome, dodala sam presovane čenove belog luka i nakon 20 sekundi i džigerice.
Izmešala sam i kuvala otprilike 10 minuta tokom kojim sam ih periodično okretala kako bi se ravnomerno propržili. Važno je da ne postanu tvrde, ali i da ne budu sirove. Za probu isekla sam jednu od krupnijih džigerica.
Malo pre nego što budu gotovi, posolila sam ih i ubrzo dodala tečnu pavlaku. Kuvala sam dok nije ponovo uzavrelo i još pola minute nakon toga.
Skinula sam sa ringle, izvadila strukiće majčine dušice i prebacila sam u odgovarajuću duboku posudu u kojoj sam pasirala paštetu dok nije postala glatka.
Za taj cilj sam koristila pasator. Rasporedila sam smesu u tri male posude od po otprilike 250 g.
U posudi sam istopila maslac i pržila sam ga nekoliko sekundi. Na zaglađenu površinu paštete sam stavila po dvay strukića majčine dušice i zalila sam maslacem.
Prvo sam ostavila da se ohladi na sobnoj temperaturi, a zatim sam stavila u frižider gde treba da odstoji barem 5 sati pre nego što se jede. Dok stoji smesa se dodatno steže.
Ja ne volim previše gustu paštetu, ali ukoliko vi volite takvu konzistenciju, dodajte 120 ml pavlake.
Čuvam paštetu u frižideru ne više od 2-3 dana. Za duži period nisam sigurna da će pašteta od pilećih džigerica i šargatepe biti dobra za konzumaciju.
Prijatno!