Način pripreme
Pasulj se potopi u vodu prethodno veče na 1 noć. Nakon toga se kuva na uobičajeni način, dok ne budu gotova zrna. Iscedi se.
Mesi se testo i ostavlja se da nadođe na sobnoj temperaturi.
Pečurke se ogule odozgo, iseckaju se na veće četvrtine i dinstaju se na masti. Posole se i pobibere. Izvade se.
U isti, ali obrisani tiganj, sa novom mašću se dinstaju iseckano povrće, šargarepe i celer na kockice, a luk na polumesece. Dodaju se u pasulj, začinjava se divljom nanom, peršunom i sa malo ulja.
U đuvečarice se stavlja sloj pasulja, odozgo pečurke, ponovo pasulj itd. tako što se završava pasuljem. U svaku đuvečaricu se dodaje po jedna suva papričica. Po želji u svaki đuveč može da se doda i po pola supene kašike paradajz sosa.
Gotovo testo se deli na lopte prema broju đuvečarica. Ispljeska se u pogaču i odozgo se zalepi kao poklopac.
Zapeče se u vrućoj rerni dok testo ne porumeni, otprilike 30 minuta.
Vadi se, ostavlja se na 10 minuta i poslužuje se tako što svako lomi komad testa sa svoje đuvečarice. Ovo je zamena hleb.
Fantazija od pasulja u đuvečaricama je gotova.
Napomena: Nisam verovala da se prilikom spemanja ovog jela u đuvečaricama može dobiti toliko ukusno jelo sa ovim zapečenim testom. Predivan recept!
Bilo mi je teško da postavim i zalepim testo, ali uz malu upornost dobija se tačno kao poklopčić. Koristila sam oklagiju kao pomoć. Krhko testo, i istovremeno hrskavo.
Samo kao savet, pečurke nikada ne perem vodom. Menja se njihov ukus, upijaju vodu. Generalno ih gulim, ali ako sam zabrinuta što nisu čiste, obrišem ih odozgo vlažnom kuhinjskom krpom. Panjiće uvek skidam.