Bonapeti.rs»Recepti»Riba»Usoljena Riba»Domaći usoljeni inćuni

Domaći usoljeni inćuni

Yordanka KovachevaYordanka Kovacheva
Autor
3k78716k967
Domaći usoljeni inćuni
Fotografije: Yordanka Kovacheva
1 / 5
03/06/2023
Omiljeno
Skuvaj
Dodaj
Prijavi
Priprema
45 min.
Ukupno
45 min.
Porcije
10
"Srećno u pravljenju domaćih slanih inćuna - divna užina za sveže piće"

Potrebni sastojci

  • inćuni - 500 g (Gavros)
  • morska so
  • maslinovo ulje - ekstra devičansko
* merne jedinice

Način pripreme

Ako ste kupili sveže inćune (ili gavros), obavezno je zamrznite na 72 sata, jer neće biti termički obrađena i morate biti sigurni da će biti bez parazita i crva anisakij, koji izazivaju gastrointestinalne smetnje.

Kupio sam smrznutu ribu (možda je sveža dostupna u ribarnicama). Moraju da budu veći komadi, jer sam video da prodaju vrlo male inćune, koji nisu pogodni ni za šta drugo osim za prženje.

Postoji spor oko toga da li je inćun vrsta ribe ili je naziv dat samo za specifičan način prerade (soljenjem) samo inćuna. Tačnije, to je drugo, odnosno inćun nije ništa drugo do slani inćun, iako se ponekad može naći i svež pod nazivom „inćun“, što nije tačno.

Sam proces pripreme je toliko lak da je vredno da ga sami napravite umesto da platite prilično novca za ovu ribu koja se ponekad smatra gurmanskom poslasticom.

U ovom obliku (posoljena), ova riba se ne jede sama zbog velike slanosti, ali je divan dodatak ribljim salatama, ribljim sendvičima, grickalicama, sosevima, testeninama sa ribom, picama sa ribom i čemu sve ne.

Inćune samo treba očistiti iznutra i ribu podeliti na filete koje treba dobro oprati.

Ređajte ih na debele slojeve kuhinjskog papira da upiju vlagu.

U velikoj dubokoj posudi ili širokoj staklenoj posudi (na primer, posudi od vatrostalnog stakla), dno prekrijte solju. Ređajte riblje filete u jedan sloj, ponovo posolite, ponovo ređajte i tako dok sve ne poređate celu količinu. Odozgo ih treba dobro prekriti morskom solju. Pokrijte poklopcem ili slojem providne folije i ostavite u frižideru 72 sata. Oni mogu ostati i duže, ali što su duže, to će postati zasićeniji i slaniji.

Kad su gotovi, vadite ih file po file, očistite od soli, operite i ponovo ređajte na kuhinjski papir da se osuše.

Gotove inćune poređati u tegle (filei su očvrsli i mogu da stoje uspravno, ne smeju da se savijaju) ili u slojevima u staklenu posudu. Prelijte obilno maslinovim uljem tako da savršeno prekrije filete inćuna. Ostavite u frižideru 24 sata pre konzumiranja.

Generalno, inćuni imaju dug rok trajanja jer se čuvaju u maslinovom ulju, ali neki kuvari preporučuju konzumiranje usoljene ribe u roku od 1 meseca.

Srećno u pravljenju domaćih usoljenih inćuna.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

5
51
40
30
20
10
Oceni: