Način pripreme
*Tradicionalno se koristi riba lampuki (mahi mahi), orada ili različite sitne morske ribe.
**Umesto sipe može da se koristi glava lignje sa pipcima.
Predstavljam vam tradicionalnu maltešku riblju čorbu Aljota koja svoj unikatan ukus duguje kombinaciji od majorana, bosiljka, dosta belog luka, sunčanog paradajza i morskih plodova i limuna.
Riba se očisti i nasecka na komade, a zatim zajedno sa glavom se stavlja u šerpu.
Škampi se očiste i ogule. Njihove glave zajedno sa hitinskom ljuskom se stavljaju u šerpu kod ribe, a meso škampa se odvaja i koristiće se kasnije u receptu.
Limun se dobro opere i pomoću ljuštilice za krompir se ljušti njegova kora pazeći da se uzme samo žuti deo, zato što je beli deo gorak.
Kora limuna se dodaje u ribu i glave škampa. Dodaju se 2 litre hladne vode, šerpa se stavlja na ringlu i čim uzavri isključuje se na tihu vatri i ostavlja se da se krčka 20 minuta.
Nakon toga riblji bujon se procedi, a riba se ostavlja da se ohladi. Glave škampa i ljuske se bacaju. Skuvana kora limuna se sitno nasecka i koristi se kasnije u ribljoj čorbi.
Kada se riba ohladi, veoma pažljivo se očisti od kostiju i čuva se meso za kasnije u receptu.
Luk se veoma sitno isecka. Beli luk se krupnije isecka (svaki čen na 4-5 komadića).
Paradajz se oguli i sitno nasecka ili se direktno izrenda na rende kako bi se ukolila ljuska. Umesto svežeg paradajza možete koristiti paradajz iz konzerve, količina treba da bude 400 g.
U šerpu se sipa maslinovo ulje, dodaje se luk i otprilike 50 ml vode. Dinsta se 3-4 minute na umerenoj vatri, s tim što luk NE sme da dobije zlatkastu boju.
Dodaje se beli luk da se dinsta još 1 minut, ponovo se pazi da NE dobije zlatkastu boju.
U dinstani luk i beli luk se dodaje pasta od paradajza, dobro se izmeša i zatim se dodaje naseckani paradajz. Ostavlja se na tihoj vatri da se krčka 10 minuta poklopljeno.
U luk sa paradajzom se dodaje riblji bujon i još malo vode, ako je potrebno. Začinjava se majoranom (ključni začin za ovu čorbu), kao i so i sveže mleven crni biber po ukusu i naseckana kora limuna.
Jedna ljuta paprika se prepolovi nožem po dužini i u zavisnosti od ljutine se stavlja jedna ili dve polovine u supu. Važno je da supa bude pikantna, ali ni u kakvom slučaju da NE preovlada ljut ukus.
Krompir se oguli i iseče na krupnije kockice, a pirinač se opere. Nakon toga se i oni dodaju u čorvu i ostavlja se na tihoj vatri da se krčka još 20 minuta poklopljeno. Važno je da jelo bude na temperaturi na kojoj se kuva pirinač.
On ne sme da se prekuva, nego slično italijanskog kuhinji (Malta je na 180 km južno od Sicilije), treba da ostane al dente, tj. bukvalno predviđeno do zuba ili drugačije rečeno - da pirinač prilikom žvakanja ne bude sasvim mekan, nego da ima delikatan otpor.
Škampi i sipa se sitno iseckaju i zajedno sa komadima ribe se dodaju u riblju čorbu. Od ovog momenta do skidanja šerpe sa ringle ima tačno 3 minuta. Ukoliko duže kuvate škampe i sipu, oni će postati žilavi.
Čorba se skida sa ringle i u nju se dodaje naseckan svež bosiljak. Ne sme se preterivati sa bosiljkom da ne bi dominirao njegov ukus, nego da se balansira sa ostalim aromama, zato se koristi 5-6 listova.
Ukusna čorba se poslužuje sa kriškom limuna i tradicionalnim malteškim hlebom sa kvasom (hobza).
Komentari