Način pripreme
Kinoa se opere i kuva u 2 šolje vode sa vegetom tako što se, nakon što provri, ostavlja poklopljena na isključenoj ringli 15 minuta - za to vreme će upiti vodu.
Za leblebiju crveni luk se sitno isecka, a beli luk se usitnjava. Na zagrejanom ulju se zaprži luk sa prstohvatom soli. Ubrzo nakon toga se dodaje beli luk, a nakon njega čeri paradajz i dimljena aleva paprika. Zapržavaju se nekoliko minuta dok ne počnu da mekšaju. Zatim se dodaje paradajz pire i leblebija zajedno sa vodom iz jedne konzerve. Ostavlja se na još 5-7 minuta. Ukoliko je veoma tečno, može da se doda 1-2 kašičice kukuruznog skroba direktno u tečnost uz brzo mešanje. Začinjava se solju i crnim biberom po ukusu i sa malo naseckanog prešuna.
Priprema se marinada za tofu sir od maslinovog ulja, sveže ceđenog limunovog soka, origana, soli, crnog bibera i hranljivog kvasca. Dobro se izmeša i njime se zaliva tofu sir naseckan na kockice. Stavlja se u frižider.
Za to vreme se kuva sočivo i ostavlja se malo da se ohladi.
Krastavac se nasecka na kockice, luk - sitno, a zeleniš se usitnjava. Priprema se balzamiko dresing.
Kada je sočivo gotovo, u njega se dodaje krastavac, luk, beli luk, zeleniš, oceđen marinirani tofu sir i zaliva se balzamiko dresingom. Dobro se izmeša i ostavlja se sa strane.
Na kraju se pravi mlečni dresing, tako što se kiselo mleko dobro promeša sa tahinijem, sveže ceđenim limunovim sokom, belim lukom u prahu i naseckanom mirođijom.
Prilikom serviranja vegetarijanskog jela, u duboki tanjir se stavlja svaka komponentna - kinoa, leblebija sa paradajzom, sočivo sa tofu sirom, i odozgo se završi mlečnim dresingom.