Način pripreme
Dunje sadrže vitamine i mnogo drugih cenjenih materija zato obavezno treba da prisustvuju na trpezi. One služe i kao prirodni aromatizator, tako što pročišćuju vazduh u prostoriji.
Operemo i očistimo dunje. U posudu stavljamo vodu, u koju smo iscedili sok od limuna. U nju stavljamo isečene parčiće dunja da ne bi pocrnele.
U odgovarajuću šerpu stavljamo šećer i vodu. Stavimo da njihov sirup provri, i treba da nastavi da se krčka na tihoj vatri dok se ne zgusne, oko 15 minuta.
U blenderu, s nastavkom za rendanje, narendamo parčiće dunja, vadeći ih iz limunske vode i radimo brzo. SIpamo ih u šećerni sirup. Dodajemo i listiće rozetle.
Kuvamo 30 minuta i sklanjamo sa vatre. Slatko odstoji 24 sata i dokuvavamo ga sledećeg dana. Dunje postaju prozračne, jer su se napojile šećernim sirupom.
Slatko je gotovo kada se prilikom kapanja na hladan porcelanski tanjir ne razliva. Pet minuta pre nego što ga skolonimo s vatre dodajemo limunsku kiselini, rastvorenu u kašiki vode.
Pripremamo suve tegle i punimo dok je slatko još vruće. Okrećemo poklopcima na dole da se zapečati i prekrivamo krpom da se polako ohlade.
Savet: Možete u slatko da dodate orahe. Ne bacajte otpatke i semenke, jer od njih se pravi sjajan sulc. Veliki sadržaj pektina u njima i njihova sjajna aroma ih čine savršenim voćem za pravljenje aromatičnih izazova.
Sušene su veoma korisne za kašalj.