Način pripreme
Svinjsku kolenicu operite i osušite. Napravite proreze po koži oštrim nožem, nemojte seći meso, i natrljajte solji, biberom, mrvljenim karanfilićem, ljutom alevom paprikom i začinom od povrća. Namažite sa malo maslinovog ulja i ostavite na sobnoj temperaturi 30-40 minuta.
Zagrejte rernu do 200 stepeni i stavite meso u posudu za pečenje. Prelijte sa jednim prstom vode, stavite lovorove listove i uvijte aluminijumskom folijom. Ako koristite glinenu posudu/đuvečaru s poklopcem, stavite poklopac.
Pecite na toj temperaturi 20 minuta i smanjite na 170 stepeni. U slučaju da koristite glinenu đuvečaru, obavezno stavite u hladnu rernu i pecite malo duže - 30 minuta na 200 stepeni.
Nakon što smanjite temperaturu, ostavite da se peče 2 sata i 30 minuta tako. Možete da nadgledate da li se nivo vode smanjio i ako treba dolijte malo. Kod mene je bilo potrebno.
Nakon što istekne to vreme, izvadite iz rernei dodajte svo povrće isečeno na krupno, posoljeno i pomešano sa paradajzom i preostalo maslinovo ulje. Možete u njih da pomešate i još bibera. Dolijte malo vode, nemojte skroz prekrivati povrće i namrvite kocku bujona.
Ako je kolenica uhvatila tamnu koricu već sa jedne strane, okrenite je sa druge i gurnite ponovo sve u rernu, ne pokrivajte.
Povećajte temperaturu na 200 stepeni i pecite još 30-40 minuta ili dok povrće i meso ne budu potpuno gotovi. Kada bocnete viljuškom u kolenicu, ona treba da ulazi sa lakoćom i da meso bude krhko. Takođe znak da je potpuno gotova, je kada počne vidljivo da se odvaja od kosti.
Nalijte vino, okrenite još jednom kolenicu i pecite još 15-20 minuta. Ako je preplanulost pretamna, ponovo stavite foliju ili poklopac.
Gotovo jelo ostavite da se blago ohladi, ostavljajući ga pokriveno, da se dobro popari.
Servirajte toplo, posuto sveže iskidanim peršunom i kriškama limuna.
Prijatno.