U poslednje vreme sveže mleko se masovno podvrgava procesu pasterizacije pre nego što se ponudi na prodaju u frižiderima prodavnica, ali mnogi potrošači još uvek ne mogu da shvate šta je to pasterizacija i često mešaju pasterizovano sveže mleko i kondenzovano mleko.
Između ove dve vrste svežeg mleka ima velikih razlika, koje se ne tiču samo spoljašnjeg izgleda, već i na način njihove kulinarske obrade i načina čuvanja.
Pod pasterizovanim mlekom se podrazumeva mleko, koje je za kratko vreme zagrejano na visokoj temperaturi, a nakon toga je brzo ohlađeno. Cilj ovog procesa pasterizacije (ime je dobio po francuskom naučniku Luju Pasteru) je da se uspori rast i razvoj mikroorganizama u mleku i da se produži vreme upotrebe mleka ili druge namirnice.
Sa druge strane, kondenzovano mleko je delimično dehidrirano mleko, čiji procenat masnoće nije niži od 7,5% mase mleka i sadrži suve sastojke kojih ima ne manje od 25% od ukupne mase.
Kondenzovano mleko se dobija isparavanjem dela vode iz mleka kroz dugotrajno kuvanje. Ovde treba da napomenemo da se u procesu pripreme mleka za kondenzovanje ono obavezno podvrgava procesu pasterizacije.
Kondenzovano mleko pronalazi svoju upotrebnu vrednost u kulinarstvu. Od njega mogu da se pripreme izuzetno ukusni kremovi sa kondenzovanim mlekom, deserti sa kondenzovanim mlekom, pa čak i aromatični sladoled sa kondenzovanim mlekom.
Komentari