Zamrzivač daje mogućnost sve većem broju domaćinstava da namirnice zamrznu, umesto da provode sate u kuhinji ili pored šporeta, kako bi ih konzervirali u obliku mesa u teglama, kao đuveč, ljutenicu, ajvar, paprikaš i dr. Zamrzavanje omogućuje potpuno očuvanje hranjljivih sastojaka i ukusa namirnica duže vreme.
Ali šta se može sve zamrznuti, pitaju se mnoge domaćice. Meso je veoma pogodno za zamrzavanje. Ono može da bude nasečeno na porcije i da se svaka od njih čuva u zamrzivaču sa rokom trajanja od oko 12 meseci, a da se to ne odrazi na ukus i kvalitet.
Za zamrzavanje su pogodne i sve vrste pernatih životinja, kao i ribe. Važno je da napomenemo da riba ima dosta kraći rok trajanja čuvanja u zamrzivaču. On je samo oko 2 meseca kod masnijih riba i ne više od 4 meseca kod nemasnih riba. Možete da zamrznete i školjke, rakove, puževe, škampe, lignje i druge morske plodove.
U zamrzivaču ne možete da čuvate jaja, ali možete da čuvate mlečne proizvode. Kuvano sveže mleko može da stoji i do 3-4 meseca u zamrzivaču u staklenoj flaši. Nesoljeni maslac ima rok trajanja oko godinu dana, a slani - 6 meseci. Vurda i sitan sir se mogu čuvato oko godinu, a kačkavalj - 3-4 meseca.
U zamrzivaču možete da čuvate hleb (zamrznut ili u obliku testa) u roku od oko 2 meseca. Možete da pripremite sendviče, koje možete čuvati do 2 meseca, kao i kolače, kojima je rok trajanja najmanje 3 meseca.
Nećemo zaboraviti da kažemo da je većina povrća (osim krastavca, salate i rotkvica) pogodna za zamrzavanje. Preporučuje se da povrće blanširate na nekoliko minuta u vreloj vodi, pre nego što ga stavite u zamrzivač, kako bi se smanjio broj mikroorganizama u njemu i kako bi se deaktivirali enzimi za kiseljenje u njemu.
U zamrzivaču možete da čuvate i voće, kao što su jagode, maline, ribizle, kupine, borovnice, jabuke i breskve. Ne mogu se zamrzavati grožđe, kruške i šljive.
Komentari